28. dubna 2009 15:16 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Design jak Šinkanzen. Nový motorák v Česku?

Po českých kolejích by mohly pravidelně začít jezdit vlaky Desiro od společnosti Siemens. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po českých kolejích by mohly pravidelně začít jezdit vlaky Desiro od společnosti Siemens. |

PRAHA Na tuzemských tratích, které nejsou elektrifikované, se budou prohánět nové motorové soupravy. České dráhy v nejbližších dnech oficiálně vyhlásí výběrové řízení na pronájem osmi nízkopodlažních jednotek na dobu šesti let. Ty by měly od podzimu jezdit jako rychlíky na linkách Praha - Kladno - Rakovník a Praha - Písek - České Budějovice.

"Současný provoz těžké a výkonné lokomotivy se dvěma vagóny je poměrně nákladný, proto chceme tyto soupravy nahradit lehkou a energeticky úspornou motorovou jednotkou," uvedl ředitel odboru kolejových vozidel Rostislav Novák. Podle něj mají dráhy zájem o moderní bezbariérová vozidla s rychlostí do 120 km/h.

Mluvčí drah Petr Šťáhlavský nepředpokládá, že se do soutěže přihlásí přímo výrobci či jiní dopravci, protože údajně nemají volných vlaků nazbyt. Vlaky tak nejspíš nabídnou specializované leasingové společnosti, které se pronájmem zabývají. V úvahu připadají například jednotky Desiro od společnosti Siemens, které již na některých regionálních tratích v česko-německém pohraničí jezdí.

Veronika Němcová ze Siemensu potvrdila Šťáhlavského názor, že vlaky dodají pronajímatelé, zřejmě ze zahraničí. Podle Němcové mají souprav dost a nebudou zřejmě činit speciální objednávku u výrobce.

Dráhy zvolily cestu pronájmu, protože roční smlouvy o provozu rychlíků prý nedávají jistotu návratnosti investice v případě nákupu. "Jízdní řád v tomto případě chystáme vždy na následující rok, proto by nebylo vhodným řešením rovnou nakoupit soupravy v hodnotě kolem 80 milionů korun za kus," doplnil Novák.

Podle Šťáhlavského v současné době zároveň vrcholí přípravy na vyhlášení výběrového řízení na nákup stovky ojetých rychlíkových vagonů. Vagony by měly nabídnout vyšší komfort než současné soupravy Českých drah vyráběné v 70. a 80. letech minulého století.

O tomto tendru se hovoří již několik měsíců. Vagony chtěly dráhy původně koupit v Německu, z dohody s Deutsche Bahn ale nakonec sešlo.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!