Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Desítka rekreantů neodletí z Česka kvůli bezpečnosti na Srí Lanku

Srí Lanka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srí Lanka | foto: HedvábnáStezka.cz

Praha Desítka lidí v pondělí a v úterý neodletí z Česka kvůli bezpečnosti na Srí Lanku, oznámil internetový prodejce Dovolena.cz. S cestovními kancelářemi a zákazníky portál dohodl stornování zájezdů, uvedl jeho mluvčí Aleš Ondrůj. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež řekl, že o rušení zájezdů nemá informace, v nynějších volných dnech se ale cestovní kanceláře často nedaří kontaktovat. Na Srí Lance při nedělních útocích zemřelo asi 290 lidí včetně zahraničních turistů, dalších zhruba 500 lidí bylo zraněno.

„S ohledem na bezpečnostní situaci a upravená doporučení ze strany některých států týkající se pobytu v této zemi zajistila Dovolena.cz aktivně u svých partnerských cestovních kanceláří bezplatné stornování zájezdů všech klientů, kteří měli na Srí Lanku v těchto dnech odletět,“ uvedla ředitelka portálu Dovolena.cz Eva Sedlmajerová. Platba za zájezd se podle ní lidem vrátí v plné výši.

Ondrůj řekl, že Dovolena.cz bude stejně postupovat i v následujících dnech. Další zájezdy na Srí Lanku, které portál zprostředkoval, mají odlety počátkem května, velké počty rekreantů na ostrov podle mluvčího nyní nemíří. „Není to jenom o riziku toho, že by se situace mohla zhoršit, ale tam samozřejmě budou probíhat nějaká bezpečnostní opatření, a to jsou všechno věci, které určitě mají dopad na pobyt klientů na dovolené,“ doplnil.

Papež neměl k dispozici informace, kolik lidí by mělo na zájezd na Srí Lanku v nejbližší době odlétat. „Nemám žádné informace o tom, že by se nějaké zájezdy rušily, ale neznamená to, že se neruší,“ řekl. Poukázal na to, že cestovní kanceláře je ve sváteční dny možné často kontaktovat jen přes jejich externí telefonní centra a ta podobné informace nemají oprávnění sdělovat.

Papež upozornil na to, že situace na Srí Lance se po nedělních útocích konsoliduje. „Je zrušený zákaz vycházení,“ uvedl. Na ostrově podle jeho odhadu nyní pobývá 300 až 400 Čechů, Robert Řehák z ministerstva zahraničí s odkazem na odhady zastupitelského úřadu v Dillí v neděli mluvil o 300 až 500 českých turistů.

Cílem nedělních bombových útoků na Srí Lance byly kostely a hotely. Podle mluvčího vlády je spáchala místní islamistická skupina a úřady prověřují její eventuální napojení na skupiny v zahraničí. Prezident Maithripala Sirisena vyhlásil mimořádný stav, který začne platit v pondělí o půlnoci. Policii a armádě to umožní zatýkat a vyšetřovat bez soudního povolení.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...