10. března 2009 16:06 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Devět nejkrásnějších nádraží světa

St.Pancras, Londýn - Velká Británie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy St.Pancras, Londýn - Velká Británie | foto: Reprofoto

PRAHA Americký časopis Newsweek sestavil žebříček nejkrásnějších nádraží světa. Pro zákazníky Českých drah to může být zajímavá inspirace, která ukazuje, že ne všude jsou nádražní budovy synonymem zatuchlé špíny, zápachu a dávno zašlé slávy železnic.

Atocha, Madrid - ŠpanělskoNapříklad madridské nádraží Atocha, postavené v roce 1892, připomíná svou ocelovou konstrukcí obrovskou tropickou zahradu, plnou palem mezi kterými se líně plazí želvy.

Součástí stanice je i noční klub, kde si cestující mohou zpříjemnit dlouhé čekání na navazující spoj.


Devět nejkrásnějších nádraží podle časopisu Newsweek

1. St.Pancras, Londýn, Velká Británie
2. Grand Central Terminal, New York, USA
3. Chhatrapati Shivaji, Bombaj, Indie
4. Centrální nádraží, Antverpy, Belgie
5. Gare des Bénédictins, Limoges, Francie
6. Lahore, Pákistán
7. Maputo, Mozambik
8. Hua Hin, Thajsko
9. Atocha, Madrid, Španělsko

Snímky si prohlédněte ve fotogalerii
zdroj: NewsweekNádraží St.Pancras International v Londýně se naopak chlubí nejdelším barem v Evropě a na letošek chystá otevření rozsáhlé tržnice s čerstvou zeleninou a ovocem.

Železniční stanice v pákistánském Lahore zaujme zejména Lahore - Pákistánmilovníky vojenské historie. Britové tam během své koloniální správy postavili opevněné nádraží, které zároveň fungovalo jako vojenská pevnost.

Masivní věže byly navrženy tak, aby odolaly bombám a úzké otvory, které zdobí celou fasádu, sloužily jako střílny. V případě nebezpečí se bylo možné celou nádražní halu neprodyšně uzavřít.

Maputo - MozambikPravděpodobně nejkrásnějším africkým terminálem je Central Station v mozambickém Maputu, které navrhl v roce 1910 Gustav Eiffel.

Připomíná palác, jehož mramorové pilíře jsou zdobeny precizně vytepanými kovovými detaily.


nev, Lidovky.cz