9. června 2011 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dieseloví obři začínají vyjíždět na české koleje

Unikátní lokomotiva Voith Maxima 40CC | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unikátní lokomotiva Voith Maxima 40CC | foto: Reprofoto

LOUNY Lounský Legios zahájil sériovou výrobu lokomotiv v licenci německé firmy Voith. První tři stroje Voith Maxima 30 CC by měly být nejsilnější dieselové lokomotivy, které se kdy na českém území vyráběly.

Na koleje se zřejmě dostanou ještě letos. První z nich už je prodaná, informoval mluvčí firmy Tomáš Jelínek.

ČTĚTE TAKÉ:

Licence platí pro středoevropský trh. Cena jedné lokomotivy této kategorie se pohybují až okolo 100 milionů korun. Legios chce lokomotivu prodávat pod obchodním názvem Legios General.

Unikátní lokomotiva Voith Maxima 40CC

Stotřicetitunový kolos s výkonem 2750 kilowattů už jeden v Česku jezdí, nese ale výrobní štítky Votihu. Jde o vzorový kus pro sériovou výrobu.

Z Lostru se stal Legion

Výrobce používá název Legios od minulého roku. Předtím používal tradiční ale pro cizince obtížně vyslovitelnou zkratku Lostr, tedy Lounské strojírny. Firma začala v roce 1998 vyrábět nákladní vagony, předešlých 125 let různá drážní vozidla jen opravovala. Tržby se v předešlých letech pohybovaly okolo 1,8 miliardy korun. Pokud půjde vše podle plánu, mohl by podnik začít nabírat další zaměstnance, jichž má nyní okolo 800.

Voith by měl do Loun dodávat motory a hydraulické převodovky, zbytek dílů a celkovou montáž už si bude zařizovat Legios sám.

"Výroba byla zahájena dle plánu. Prodali jsme již první lokomotivu a další tři jsou v procesu výroby. Nyní čekáme na podpis kupních smluv," uvedl ředitel společnosti Radek Rybáček. Odběratele zatím nekonkretizoval.

Legios letos začal vyrábět i dva nové typy nákladních vozů; čtyřnápravový výsypný vagon řady Faccns byl vyroben v počtu 96 kusů pro německou firmu HVLE. Mezinárodní operátor cisteren Nacco si pro změnu objednal 95 cisternových vozů Zacens s nerezovým kotlem. Aktuálně firma jedná i o dalších dodávkách.

V říjnu 2010 začala Legios vyšetřovat policie kvůli údajným daňovým únikům. Podle firmy se za podezřením skrývá konkurent, který se snaží o nepřátelské převzetí.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.