4. července 2009 12:25 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Do 10 let se má otevřít železnice konkurenci

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA/BRNO Ministerstvo dopravy (MD) chce během deseti let otevřít 75 procent trhu železniční osobní dálkové dopravy v České republice konkurenci.

Dosud všechny rychlíky na objednávku ministerstva provozují České dráhy; loni za ně úřad zaplatil 3,3 miliardy korun.

Ministerstvo chce rozdělit osobní železniční síť na soubory linek a každý rok hodlá vypsat výběrové řízení na pět až patnáct procent výkonů na železnici.

V každém tendru půjde zhruba o tři tratě. S vítězným uchazečem pak bude uzavřena dlouhodobá smlouva na deset až patnáct let. Zásadní podmínkou má být údajně zvýšení kvality vozového parku a komfortu pro cestující.

Termín nejbližšího výběrového řízení ministerstvo zatím nezveřejnilo, podle ministra dopravy Gustáva Slamečky se tak má stát příští rok. První soukromý rychlík by se mohl objevit na české železnici v roce 2012, neboť dopravci údajně potřebují dostatek času na zajištění vozidel.

"Dostáváme se mezi nejliberálnější státy v Evropě. Systém jsme zvolili tak, aby České dráhy nezlikvidoval, ale musely se transformovat," popsal na včerejším setkání s novináři Slamečka.

"Je to vítězství pro všechny daňové poplatníky"

"My to bereme jako fakt. Je to rozhodnutí ministerstva, České dráhy nemají důvod se výběrových řízení obávat. Nepředpokládám, že bychom přišli o nějaký velký podíl na trhu," sdělil šéf ČD Petr Žaluda. Připustil přesto, že plán ministerstva počítá s rychlejší liberalizací než ostatní země.

Podle Radima Jančury, majitele firmy Student Agency (SA), která o vstup do dálkové železniční dopravy dlouhodobě usiluje, je rozhodnutí ministerstva vítězstvím pro všechny daňové poplatníky a cestující. "Souvisí to s naší závaznou nabídkou převzít polovinu dlouhodobých tratí v Česku," řekl Jančura. SA v ní slibuje nové vlaky, nižší jízdné a za své služby bude chtít ze státní pokladny méně peněz, než nyní dostávají České dráhy.

ČTK, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz