Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Do čela drah se dere Jiří Kolář. Důležitý post má získat i šéf hmotných rezerv Švagr, prosazuje ho ČSSD

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Podle zjištění LN existuje dohoda mezi hnutím ANO, ČSSD, KSČM a Hradem. Z ní by mělo plynout rozdělení sil ve státních Českých drahách. Favoritem na ředitele železničního dopravce je šéf Drážního úřadu Jiří Kolář. Důležitá role ve vedení má připadnout i Pavlu Švagrovi.

Po bleskovém konci Miroslava Kupce, který se počátkem června musel poroučet z křesla šéfa Českých drah, pokračuje hledání nového generálního ředitele státního železničního dopravce. Výběrová komise v pondělí dospěla k seznamu 13 uchazečů, kteří prošli jejím prvotním sítem. LN zjistily několik jmen, která na zmíněné listině figurují. A podle všeho jsou mezi nimi i ta, která se nakonec ukážou jako rozhodující.

Jiří Kolář

  • V letech 2012 a 2014 byl generálním ředitelem Správy železniční dopravní cesty. 
  • V posledních pěti letech je ředitelem Drážního úřadu, který mimo jiné schvaluje provoz vlaků.

Jiří Kolář

Předně jde o současného ředitele Drážního úřadu Jiřího Koláře. Z vyjádření důvěryhodného zdroje plyne, že právě on by měl brzy stanout v čele Českých drah. Kolář je nominantem vládního hnutí ANO, v zákulisí se ale hovoří o tom, že má na své straně i podporu KSČM a Pražského hradu. Což zavání poněkud pikantní příchutí. Někdejší šéf Správy železniční dopravní cesty má totiž historicky blízko k ODS. A opoziční strana se ráda vymezuje jak proti hnutí premiéra Andreje Babiše, tak proti komunistům i prezidentu Miloši Zemanovi.

Zmírněné požadavky

LN se na údajnou dohodu přeptaly u ANO i KSČM. Obě strany od ní ale dávají ruce pryč. „Je tam výběrové řízení, nic o tom nevím,“ odpověděl stručně hlavní zákulisní hybatel vládního hnutí a šéf jeho poslanců Jaroslav Faltýnek.

Václav Nebeský

  • Současný náměstek ministryně pro místní rozvoj dříve působil v roli manažera technologických firem UniControls či XT-Card. 
  • V červnu měl mít křeslo šéfa ČD téměř jisté, premiér Andrej Babiš ale nakonec vyhlásil, že chce nové výběrové řízení.

Václav Nebeský.

„Nevím o takových jednáních, ale KSČM není v pozici schvalovat takové posty,“ uvedl komunistický poslanec Jiří Dolejš. Předseda strany Vojtěch Filip vzkázal, že o podobné dohodě neslyšel.

Kolář už v minulosti v nejvyšším managementu ČD seděl. Na šéfa drah nyní může kandidovat díky zmírnění podmínky v zadávací dokumentaci soutěže. Ta požaduje, aby měl zkušenost s vedením firmy o alespoň stovce zaměstnanců, dříve to byly tři stovky. Kolářův Drážní úřad je početně menší, manažer proto z předchozího výběru vypadl.

Dalším uchazečem na seznamu je současný náměstek ministryně pro místní rozvoj Václav Nebeský. V červnu byl horkým kandidátem na uvolněné místo šéfa Českých drah. Pomoci mu měla i politická podpora přímo od ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Pak ale premiér Babiš vyhlásil, že chce výběrové řízení, z něhož ředitel ČD vzejde.

Martin Bělčík

  • Od loňského září stojí v čele nejziskovější firmy Českých drah.
  • V křesle šéfa Výzkumného ústavu železničního usedl krátce poté, co byl odvolán z představenstva ČD.
  • Je absolventem vojenské vysoké školy ve Vyškově. Dlouho působil ve vysokých funkcích ministerstva obrany.
Martin Bělčík má ve vedení Českých drah na starosti úsek ekonomiky a...

Mezi přihlášenými do soutěže je i Martin Bělčík, který od loňského září stojí v čele nejziskovější firmy Českých drah: Výzkumného ústavu železničního. Jeho vedení převzal poté, co byl odvolán z představenstva ČD. Bělčík má dlouhodobě blízko k vládní ČSSD. Léta působil na ministerstvu obrany, které vedl tehdejší korunní princ sociální demokracie Jaroslav Tvrdík. Podle zákulisních informací dnes ale patří také k nominantům hnutí ANO.

Ze zdrojů LN vyplývá, že se na seznamu předvybraných kandidátů nachází i bývalý šéf pražského dopravního podniku Martin Gillar a dosavadní předseda dozorčí rady ČD Karel Pospíšil. Všichni zmínění by ale měli hrát roli určité stafáže.

Loučení s padákem

Druhým klíčovým jménem po Kolářovi má být totiž někdo úplně jiný. Podle zjištění LN by měl další důležitý post získat top manažer Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dlouholetého šéfa Státního fondu dopravní infrastruktury a vysokého funkcionáře Českých drah prosazuje ČSSD. Údajně by měl obsadit pozici člena představenstva odpovědného za majetek.

Pavel Švagr

  • Nominantem ČSSD má být nynější první muž Správy státních hmotných rezerv.
  • Švagr byl dlouholetým ředitelem Státního fondu dopravní infrastruktury a působil i v top pozicích v rámci ČD.

Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr.

Švagr už v podniku dříve působil jako personální náměstek. Když musel před šesti lety České dráhy opustit, odnesl si s sebou odstupné zhruba deset milionů korun. Jeho měsíční plat se totiž podle dostupných informací pohyboval okolo 400 tisíc korun. Švagr měl nárok na 24 měsíčních platů odstupného, stejně jako samotný ředitel železničního dopravce. Na drahách tehdy pracoval čtyři roky. Zábavnou okolností je, že byl krátce před svým koncem ještě (údajně omylem) zvolen do dozorčí rady ČD. Z ní ale odešel už po dvou týdnech.

Podle oficiálních informací má být nový ředitel drah oznámen v září. Do té doby si výběrová komise prověří jednotlivé uchazeče.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®
Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®

Oživte svým ratolestem koupel se sadou mycích gelů, které jsou určeny pro všechny děti od 18 měsíců. Oba mycí gely Johnson's® jsou jemné a...