29. září 2016 12:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Do čínských ‚šinkanzenů‘ vloží miliardy první soukromá firma

Japonský šinkanzen. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonský šinkanzen. Ilustrační foto. | foto: Wikipedia

ŠANGHAJ Čínská společnost Fosun vstupuje do výstavby tamní vysokorychlostní železnice. Investuje do projektu veřejně-soukromého partnerství (PPP), jehož celková hodnota je 46,2 miliardy jüanů (166,7 miliardy korun).

Stane se tak první soukromou firmou, která se účastní projektu vysokorychlostního železničního spojení v Číně.

Tamní vláda má zájem přilákat soukromý kapitál do infrastrukturních projektů, protože tak může zmírnit dluhové zatížení místních samospráv. Slíbila také podpořit PPP.

V lednu státní plánovací úřad oznámil, že se chystá otestovat PPP v železnici a spustí osm projektů pro vysokorychlostní a meziměstské železniční spojení.

Fosun v prohlášení uvedl, že jeho dceřiná společnost Shanghai Fosun High Technology Group podepsala dohodu s vládou provincie Če-ťiang o první fázi projektu železnice, v rámci které mají být propojena města Chang-čou a Tchaj-čou. Firma však neupřesnila, jak velký bude její podíl na celkové investici.

Čína za necelých deset let vystavěla nejdelší vysokorychlostní železniční síť na světě. Státní železniční společnost se však těžce zadlužila. Na konci června celkový dluh China Railway Corp. činil 4,21 bilionu jüanů (15,2 bilionu korun).

Pesa (vlevo) vs. Siemens.
Jedním z nejelegantnějších strojů venkovní expozice byl rychlovlak od polského...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!