8. července 2010 15:22 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Do dálničního tunelu teče zespodu minerálka. Oprava se nedaří

Dálniční tunel u Klimkovic na Ostravsku je od 1. července z poloviny uzavřen kvůli spodní vodě, která do něho prosakuje po nedávných povodních. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálniční tunel u Klimkovic na Ostravsku je od 1. července z poloviny uzavřen kvůli spodní vodě, která do něho prosakuje po nedávných povodních. | foto: ČTK

KLIMKOVICE Dálničním tunelem u Klimkovic na Ostravsku budou muset řidiči v jednom směru projíždět poloviční rychlostí nejméně do 14. července. Ve středu se zhotovitel stavby znovu pokusí zastavit spodní minerální vodu, která do tunelu po jarních povodních prosakuje z nedalekých lázní. První zásah do izolace tunelu, který firma provedla před týdnem, vodu úplně nezastavil.

Řidiči jedoucí ve směru z Ostravy musejí před vjezdem do tunelu snížit rychlost na 40 kilometrů za hodinu. Vozovka v tunelu je nejen mokrá, ale také kluzká, neboť do něho prosakuje znečištěná voda včetně minerálních látek. Tunel se totiž nachází v lázeňské oblasti.

Během povodní se tam hladina spodní vody zvýšila o tři metry, což vyvolalo třítunový tlak na metr čtvereční tunelu.

Při uzavírce minulý čtvrtek se zhotovitel stavby pokusil v rámci záruky doplnit izolaci tunelu. "Zastavit prosakování vody se ale podařilo jen částečně, situace v tunelu je stále stejná. Proto bude následovat druhá etapa, kdy se provede injektáž přímo do dilatací tunelu," řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Martina Vápeníková s tím, že druhý pokus se bude konat v rámci plánované kontrolní odstávky tunelu.

ŘSD situaci v tunelu sleduje, povrch vozovky udržuje vysokotlakým čističem.

Tunel, který byl konstruován podle dlouhodobého průměru spodní vody, je dlouhý přes kilometr. Jako součást dálničního úseku mezi Ostravou a Bílovcem na Novojičínsku byl otevřen v květnu 2008. Stavba celého úseku trvala čtyři roky a stát za ni zaplatil osm miliard korun. Dva samostatné dvoupruhové tubusy mají především chránit přilehlé lázně Hýlov před dálniční dopravou.

ČTK, Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?