29. října 2009 18:34 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Do hlavního města USA poprvé vyjedou tramvaje. Zašle je ostravská firma

Tramvaj Inecon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaj Inecon | foto: INECON

OSTRAVA Ostravská Inekon Group odešle v následujících týdnech tři tramvaje pro americké hlavní město Washington. Tramvaje budou jezdit na první tramvajové trase v hlavním městě USA, jejíž výstavba byla letos zahájena. Inekon o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Tramvaje byly v uplynulých dvou letech uskladněny v depu Dopravního podniku Ostrava.

Inekon tak uzavírá kontrakt v hodnotě 24 milionů dolarů (cca 427 milionů korun), který podepsal v roce 2004. V rámci dohod dodal na přelomu let 2006 a 2007 tři vozy do Portlandu a stejný počet na podzim 2007 do Seattlu. V Portlandu i Seattlu již české tramvaje jezdí, vozy pro Washingtonu byly na žádost americké společnosti WMATA uskladněny.

Výstavba první poloviny tramvajové trasy byla ve Washingtonu zahájena letos a tramvaje by na ní měly začít jezdit příští rok. Tramvaje by měly spojit rezidenční jihovýchodní část města s oblastí, kde se nachází například hlavní sídlo ministerstva vnitřní bezpečnosti - Department of Homeland Security Headquarters.

Uskladněné vozy byly v depu podle společnosti uloženy jako provozuschopné.

Před transportem stačí zkontrolovat jejich elektrickou výzbroj, napojit je na síť a vyzkoušet jejich funkce, uvedl Inekon.

Soukromá česká společnost společnost Inekon Group byla založena v roce 1990. Vedle výroby a dodávek kolejových vozidel a tratí vyváží cementárny i další investiční celky, například elektrárny nebo čističky odpadních vod.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!