Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Do Komárna v novém. Jančura ukázal Talent

RegioJet ze skupiny Student Agency představil v Bratislavě vlakovou jednotku Talent. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy RegioJet ze skupiny Student Agency představil v Bratislavě vlakovou jednotku Talent. | foto: ČTK

BRATISLAVA Soukromý český přepravce RegioJet ze skupiny Student Agency v Bratislavě představil soupravu Talent od kanadského výrobce Bombardier, kterou příští rok nasadí na trase mezi hlavním městem, Dunajskou Stredou a Komárnem.

Cestující si vlak budou moci vyzkoušet do čtvrtka. V roce 2012 bude společnost pravidelnou osobní železniční dopravu na Slovensku zabezpečovat necelou desítkou vlaků.

Čtěte také:

"Všech devět souprav bude připravených v lednu a únoru příštího roku. My chceme první soupravy přivézt na Slovensko začátkem příštího roku a znovu zopakovat testovací jízdy," řekl Jiří Schmidt z RegioJetu.

Symbolické jízdné
Česká společnost vypraví v nejbližších dnech několik mimořádných vlaků, které si cestující budou moci vyzkoušet za symbolický poplatek. V platnosti však zůstává také jízdní řád státního přepravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Od začátku března příštího roku by měl osobní přepravu mezi Bratislavou a Komárnem zabezpečovat pouze RegioJet, který podepsal s ministerstvem dopravy devítiletou smlouvu na provozování regionálních vlaků na této trati.

RegioJet ze skupiny Student Agency představil v Bratislavě vlakovou jednotku Talent.

Společnost nabídla státu nižší ceny a lepší služby. V nízkopodlažních soupravách by mělo být k dispozici bezdrátové připojení k internetu, nabídka občerstvení nebo tisku. RegioJet však nenasadí nové soupravy, ale rekonstruované, pět let staré vlaky. Výroba nových by podle šéfa společnosti Radima Jančury trvala dva až tři roky. "Proto jsme si pronajali vozidla, která už pár let jezdí v Německu," řekl ČTK.

Nové soupravy naopak RegioJet nasadí na plánované lince mezi Prahou, Ostravou a Žilinou, kterou chce v polovině roku spustit. Toto spojení však bude provozovat na vlastní riziko a na rozdíl od linky do Komárna na ni nebude dostávat dotaci od státu.

RegioJet ze skupiny Student Agency představil v Bratislavě vlakovou jednotku Talent.

Český přepravce plánuje ročně na zhruba sto kilometrů dlouhé trati přepravit 1,9 milionu cestujících. Spojení na jih Slovenska nabídne každou hodinu, ve špičce se intervaly ještě zkrátí. V současnosti přijíždějí do Bratislavy směrem z Dunajské Stredy denně tisíce lidí, většina motorovými vozidly. Při vjezdu do metropole proto doprava často kolabuje.

Východ láká
Jančura do budoucna připustil zájem také o další státem dotované regionální linky ale i spojení mezi Bratislavou a východem země. "Bratislava - Košice je nádherná dálková trať, která by mohla fungovat klidně i bez dotací. To je to nejlepší, v Česku máme podobné spojení Praha - Ostrava," řekl.

RegioJet ze skupiny Student Agency představil v Bratislavě vlakovou jednotku Talent.

RegioJet chtěl otevřít dotované železniční linky také v Česku, kraje však upřednostnily České dráhy.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...