Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Do Mostu budou jezdit ČD. Bylo to předem dohodnuté, říká šéf Arrivy

České dráhy. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy. Ilustrační foto. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Trasu mezi Plzní a Mostem budou od prosince provozovat České dráhy. A to navzdory tomu, že nabídly státu o tři miliony vyšší cenu než konkurenční společnost Arriva. Ministerstvo dopravy jí vytýká, že podala jen časově omezenou nabídku. Šéf Arrivy kontroval prohlášením, že jde o formální záminku a výběr byl dopředu rozhodnutý.

Lidé z ministerstva dopravy tvrdí, že německého dopravce vyřadili ze hry o sledovanou trať kvůli tomu, že svou nabídku omezil lhůtou 30. září. Kvůli tomu Arrivu vyřadili a cestu k roční smlouvě otevřeli Českým drahám.

„Smlouvu lze podepsat nejdřív 3. listopadu. Vzhledem k tomu, že počátkem listopadu nebude návrh Arrivy závazný, nesplnila podmínku, o níž jsme ji informovali. Aby nenastaly komplikace při zajištění obslužnosti, budeme vyjednávat s ČD, které závaznost nabídky stanovily na požadovaných 70 dní,“ vysvětluje Martin Novák, mluvčí ministerstva dopravy.

Rychlíkovou trasu Plzeň – Most tedy dostanou od 14. prosince na dobu jednoho roku České dráhy. O delší smlouvě, která na tuto roční naváže, teprve rozhodne otevřené výběrové řízení.

PSALI JSME:

Český šéf Arrivy tvrdí, že ačkoliv jeho společnost nabídla o tři miliony nižší cenu – 37,3 milionu za rok, bylo dopředu jasné, že v souboji nabídek proti ČD neuspěje.

„Neoficiální cestou z ministerstva víme, že stát se soukromým dopravcem smlouvu nebude chtít podepsat a domluví se s Českými drahami. Mediální vyjádření úřadu je jen první krok, jak to udělat oficiální,“ tvrdí Adamka.

Ředitel Arrivy zpochybňuje argument, že o dopravci rozhodla příliš krátká lhůta pro nabídku. Podle jeho slov ho zástupci ministerstva ubezpečili, že toto problém není a údajně se domlouvali na jejím prodloužení.

Arriva: Podmínky mohly splnit jen ČD

„Podpis smlouvy na začátku listopadu je podmínkou, která není pro nového dopravce fakticky splnitelná. Je splnitelná jen pro České dráhy, které dosud na trase jezdily a nic nového zařizovat nemusí,“ míní Adamka, který tvrdí, že rozhodnutí má politický podtext a souvisí s údajně plánovanou výměnou ministra dopravy.

Vlak Arriva – ilustrační foto

Dosud se o trať Plzeň-Most vedla podivná zákopová válka mezi Arrivou a Českými drahami, do níž ministerstvo příliš nezasahovalo. Jedním z úsměvných motivů klání o trasu byl i moment, kdy státní dopravce upozornil, že Arrivě v jejích motorových vlacích chybí toalety pro vozíčkáře.

Dokonce kvůli tomu manažeři ČD poslali námitky na ministerstvo. Arriva kontrovala, že své vlaky upravila a podmínku bezbariérovosti splňují. To platilo ještě ve středu. Ve čtvrtek v její neprospěch rozhodla „příliš krátká lhůta“.

Nestíháme tendr...

Ministerští úředníci nestihli vyhlásit standardní výběrové řízení pro trať na delší časový úsek, proto má dopravce nyní dostat smlouvu jen na rok. A mezitím dojde ke zmíněné soutěži.

Automaticky se počítalo s tím, že trať dostanou opět České dráhy, ale nabídku podala také Arriva. V září dokonce ministerstvo sdělilo předběžný záměr podepsat díky její levnější nabídce smlouvu právě s ní.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...