13. listopadu 2010 14:07 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Do nových autobusů v Londýně se bude opět smět naskakovat za jízdy

Londýn brzy zaplaví nový model dvoupatrových autobusů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Londýn brzy zaplaví nový model dvoupatrových autobusů. | foto: Reuters

LONDÝN Návštěvníci londýnské olympiády v roce 2012 by se již měli svézt v nových dvoupatrových autobusech, které budou mít otevřenou plošinu a bude se do nich moci naskakovat. Autobus navazuje na legendární typ Routemaster, který byl vyřazen z provozu před pěti lety.

Londýnský starosta Boris Johnson představil ve čtvrtek model nového autobusu ve skutečné velikosti, který je zatím nepojízdný. První prototyp by měl vyjet příští rok. Naostro by první nové autobusy, které vyrábí severoirská firma Wrightbus, měly jezdit od začátku roku 2012.

Dvoupatrové autobusy jsou jedním ze symbolů Londýna. Nejznámějším modelem byl Routemaster, který přestal jezdit v roce 2005 po 50 letech provozu.

Nahradily ho nynější hranaté double-deckery a jednopodlažní prodloužené autobusy, které sice mají tradiční červenou barvu, ale přesto si nezískaly takovou oblibu.

Návrat nostalgie

Johnson je příznivcem routemasterů a v kampani před volbami v roce 2008 slíbil, že se zasadí o jejich nástupce. "Když stojím na zadní plošině tohoto autobusu, cítím nostalgii," řekl Johnson o novém modelu.

Bude totiž mít stejně jako routemastery vzadu otevřenou plošinu, na kterou bude možné naskakovat. Ovšem jen v případě, že daná linka bude mít průvodčího, jinak zůstane plošina zakrytá skleněnými dveřmi. Nyní londýnské autobusy průvodčí nemají, jejich úlohu přebral řidič.

Nový autobus tak bude mít tři vchody a uvnitř dvoje schody. Má být ale i mnohem tišší a má mít i nižší emise - o 40 procent oproti běžným dieselovým autobusům a o 40 procent oproti hybridům, které jezdí na některých linkách.

ČTK