17. července 2012 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Do tendrů na opravu D1 se zatím přihlásilo 13 firem

Vizualizace opravy dálnice D1 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace opravy dálnice D1 | foto: ŘSDReprofoto

PRAHA Do výběrových řízení na první tři stavby v rámci modernizace nejstarší české dálnice D1 se přihlásilo celkem 13 firem. Uvedla to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Obálky s nabídkami stavebních firem ke zbylým dvěma úsekům otevře ŘSD ve středu. Podle optimistického scénáře ředitelství očekává, že by se se stavbou mohlo začít 5. října.

ČTĚTE TAKÉ:

Nabídková cena se zatím neřeší

"V tomto kole výběrového řízení se ŘSD zabývá kvalifikačními kritérii, nabídkovou cenu ředitelství zatím neřeší," uvedla Vápeníková. Několik týdnů teď bude ŘSD hodnotit jednotlivé nabídky, pokud bude potřeba, ředitelství jednotlivé uchazeče vyzve, aby svoji nabídku doplnili.

Druhé a závěrečné kolo výběrového řízení se podle ŘSD uskuteční po uplynutí zákonné lhůty pro odvolání, nejdříve to bude v průběhu srpna. V něm se už podle Vápeníkové bude hodnotit nabídková cena a délka záruky. Tyto parametry jsou jedinými kritérii, které podle zadávací dokumentace bude ředitelství v tomto kole zohledňovat.

Dosud známé nabídky se týkají úseků dálnice mezi Loktem a Hořicemi, Větrným Jeníkovem a Jihlavou a úseku Šternov - Psáře. Ve středu ředitelství otevře nabídky k úsekům Lhotka - Velká Bíteš a Velká Bíteš - Devět Křížů.

Modernizace prvních pěti úseků dálnice má podle předběžných odhadů ředitelství vyjít na 4,4 miliardy korun. Pro letošek je zajištěné financování ve výši 1,5 miliardy korun. Modernizace těchto prvních úseků by měla být hotová do konce příštího roku.

O modernizaci D1 se rozhodlo loni v červnu

Začátek oprav v průběhu října bude podle Vápeníkové záviset na tom, zda některá z dotčených firem proti výsledkům výběrového řízení nepodá námitku nebo se neodvolá k antimonopolnímu úřadu. Pokud by se některá z firem odvolala, což není nikterak nepravděpodobné, připustila Vápeníková, začátek stavby by to výrazně oddálilo. Ředitelství by tak podle mluvčí mělo problém i se zahájením přípravných prací v zimních měsících.

O modernizaci dálnice rozhodlo ministerstvo dopravy vloni v červnu v souvislosti s prasklinou na jedné z betonových desek, kde se vytvořil deseticentimetrový schod. Tehdy úřad chtěl začít s opravami na jaře letošního roku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!