23. března 2009 13:48 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Do tendru o ČSA se přihlásili čtyři zájemci

ČSA by měla získat nového vlastníka do letošního podzimu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSA by měla získat nového vlastníka do letošního podzimu. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Dnešním polednem byla ukončena možnost přihlásit se do tendru na získání státního podílu 91,5 procenta v Českých aeroliniích. Do termínu veřejně potvrdily zájem čtyři společnosti. ČSA by měla získat nového vlastníka do letošního podzimu. Rozhodujícím kriteriem pro výběr má být cena. Ta by se podle odborníků mohla vyšplhat mezi čtyři a pět miliard Kč.

Aeroflot

Vznik: Sovětské civilní letectvo bylo založeno 9. února 1923, dnes na tento den připadá Den Aeroflotu. V průběhu let několikrát změnilo název, jako Aeroflot existuje od roku 1932.
Sídlo: Moskva
Hospodářské výsledky: Tržby v roce 2007 činily 3,807 miliardy USD (74,7 miliardy Kč), čistý zisk 313,4 milionu USD (6,15 miliardy Kč).

Původní sovětské logo Aeroflotu. To nynější se liší jen modrou, místo rudé barvy.

Počet zaměstnanců: 14.900 Počet letadel: 93 Destinace: 95 míst v 49 zemích světa
Počet cestujících (2008): 9,27 milionu, 11,6 milionu celá skupina Aeroflotu
Hlavní aliance: SkyTeam (jejím členem jsou i české ČSA)
Vlastník: ruská státní agentura Rosimuščestvo (51,17 procenta)
Internet: www.aeroflot.ru
Různé: Kontroluje více než 45 procent ruského trhu pravidelné mezinárodní dopravy a asi 17 procent vnitrostátní (včetně dceřiných společností).

Air-France - KLM

Vznik: Air France-KLM vznikla v roce 2004 spojením francouzského leteckého přepravce Air France (založen v roce 1933) s nizozemským konkurentem KLM (založen v roce 1919).
Sídlo: Roissy - Charles de Gaulle
Hospodářské výsledky: Tržby ve finančním roce 2007/2008 činily 24,1 miliardy eur (645,9 miliardy Kč), čistý zisk 748 milionů eur (20 miliard Kč).

Letadlo Airbus A321 společnosti Air France.

Počet zaměstnanců: 104.600 
Počet cestujících (2007/2008): 74,8 milionu
Hlavní aliance: SkyTeam
Vlastník: většinu akcií drží jednotliví akcionáři, asi 16 procent je v držení Francie
Internet: www.airfranceklm-finance.com
Různé: Air France-KLM je největším leteckým přepravcem v Evropě a třetím největším na světě z pohledu počtu přepravených cestujících. Ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku společnost skončila s provozní ztrátou 194 milionů eur (asi 5,2 miliardy Kč). Jde o zásadní obrat proti stejnému období minulého roku, kdy měla firma provozní zisk 311 milionů eur.

Odien Group

Vznik: Investiční společnost Odien vznikla v únoru 2001 jako nástupce konsorcia firem Latona a Lazard. Tyto dvě investiční banky od roku 1999 coby správce Revitalizační agentury (RA) spolu s Komerční bankou radily státu, jak zabránit krachu největších českých firem a hledaly pro ně kvalitní vlastníky.
Sídlo: Odien má regionální pobočky v Praze a Istanbulu.
Činnost a struktura: Investuje především do speciálních projektů zahrnujících reorganizace a restrukturalizace. Nyní má, kromě jiných složek, tři investiční fondy - Odien Capital Partners L.P., Odien Capital Partners II, L.P. a Odien Capital Partners III, L.P.
Internet: www.odiengroup.com
Ostatní: V regionu střední a východní Evropy začala společnost investovat v roce 2004. Zaměřuje se na investice do podniků, které patří k největším ve svém oboru. Od roku 2007 je například majitelem cestovní kanceláře Čedok.  Zakladatelem a řídícím partnerem je Američan Michael Saran.

Konsorcium Unimex Group a Travel Service

Travel Service
Vznik: 1997
Sídlo: Praha
Hospodářské výsledky: Tržby v roce 2007 činily 5,8 miliardy korun, čistý zisk 155,6 milionu korun.
Vlastník: islandská společnost Icelandair Group (66 procent), dále Roman Vik a skupina Unimex Group, kterou vlastní Jiří Šimáně s Jaromírem Šmejkalem.
Internet: www.travelservice.aero
Různé: Kromě charterových letů Travel Service provozuje od roku 2004 také pravidelné nízkorozpočtové linky pod značkou Smart Wings. Od června 2007 se portfolio služeb rozrostlo o provozování privátních letů - kategorie aerotaxi.

Unimex Group
Vznik: 1991
Sídlo: Praha
Hospodářské výsledky: Holding vykázal v roce 2006 zisk před zdaněním 950 milionů korun a tržby 18,1 miliardy korun. Hrubý zisk skupiny Unimex Group podle tisku v roce 2007 překročil jednu miliardu korun. V roce 2007 podle tisku hrubý zisk skupiny výrazně překročil jednu miliardu korun.
Činnost a struktura: Společnost se podílí na projektech průmyslového a hotelového developmentu, cestovního ruchu a obchodu značkovým zbožím. Holding například ovládá provozovatele hobbymarketů OBI Global Stores nebo Travel Free, která provozuje síť prodejen na hraničních přechodech. Šedesát procent akcií vlastní Jan Šimáně, zbytek drží Jaroslav Šmejkal (podle společnosti Čekia).
Internet: www.unimex-group.cz

O výběru účastníků, kterým bude umožněno provést hloubkovou kontrolu společnosti a předložit závazné nabídky, rozhodne na svém jednání vláda. Jak informovalo ministerstvo, při rozhodování přihlédne k tomu, zda  zájemce nepředstavuje bezpečnostní riziko a současně, zda není přímo nebo nepřímo ovládán státními strukturami států, jejichž zahraniční a vnitřní politika představuje riziko pro bezpečnost České republiky a je v rozporu s jejími bezpečnostními zájmy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!