7. prosince 2012 14:49 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dobešovy podmínky? Výmysl nezkušeného mladíka, říká šéf Eurovie

Martin Borovka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Borovka | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Firma Eurovia, která postavila zvlněný úsek dálnice D47 začne s částečnými opravami na jaře. Od ministerstva dopravy dostala stavební společnost tvrdé podmínky. Ředitel Eurovie Martin Borovka to považuje za politický výkřik a výmysl nezkušeného mladíka ve funkci ministra – Pavla Dobeše.

Oprava zvlněného úseku dálnice D47 u Ostravy bude stát kolem 125 milionů korun a s pracemi se začne nejdřív v dubnu. Pokud se Eurovia s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) dohodnou na jejich rozsahu. Borovka to tvrdí v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

K dohodě přitom vůbec nemusí dojít. ŘSD si totiž klade tvrdé podmínky zahrnující například desetiletou záruku. Na ně Eurovia nehodlá přistoupit. Podle Borovky se jedná o „výmysl dvacetidevítiletého mladíka, který šel náhodou kolem ministerstva a stal se ministrem.“

ČTĚTE TAKÉ:

„Na té stavbě se nadřeli poctiví chlapi a nějaký nezkušený chlapec, který nikdy pořádně nepracoval, si dovoluje kritizovat jejich těžkou práci. To je to, co mě nejvíc uráží,“ pokračuje Borovka v ostré kritice Pavla Dobeše, který resort dopravy nedávno opustil.

Spor by mohl vyústit v další soudní tahanice. „Musíme se dohodnout na příčinách těch potíží a pak na odpovědnosti. Pokud se nedohodneme, odpovědnost určí soud, ale nápady o prodloužení záruky o deset let, jsou jen politické výkřiky pana bývalého ministra,“ dodává Borovka.

Zvlněná dálnice

Spor o vady na zhruba devítikilometrovém úseku dálnice v Ostravě začal loni, kdy ŘSD na poškozených úsecích nechalo provést kontrolní vrty.

Podle ŘSD společnost Eurovia nedodržela domluvený postup stavby a většina vad vznikla použitím nekvalitního podkladového materiálu. Eurovia to odmítá, ve sporu padlo několik žalob.

Zvlnění dálnice, ilustrační foto
mevMartin Nevyhoštěný

Najdete na Lidovky.cz