17. října 2012 11:31 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dobešův obří tendr: revoluce v údržbě silnic i návrat cestářů

Oprava poničené D1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oprava poničené D1. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo dopravy chce v příštím roce zcela změnit systém údržby rychlostních silnic a silnic I. třídy. Během několika následujících týdnů vypíše obří tendr s předpokládanou hodnotou přes šest miliard korun za šest let.

Tendr, podle deníku E15, vybere firmy, které budou zimní a běžnou letní údržbu obstarávat. Cílem je úspora stovek milionů korun.

"Půjde skutečně o razantní zvrat. Pro nás je velmi důležité, aby se trh maximálně otevřel. Aby se soutěže mohli účastnit například i současní subdodavatelé," řekl ministr dopravy Pavel Dobeš. Začátek změny časuje jeho úřad na podzim příštího roku.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo nově rozdělí území ČR do 58 oblastí, pro každou přitom počítá s uzavřením rámcové smlouvy se třemi až pěti společnostmi. "Pokud dodavatel nebude plnit podmínky smlouvy, tak budeme moci přejít k další firmě," řekl Dobeš.

Mimo jiné by ministerstvo rádo obnovilo profesi cestářů. Ve dvojici by jednou týdně měly objet svěřené silnice, narovnat značky nebo odklidit menší překážky. Návrh ministerstva o připravovaných změnách v údržbě ještě tento týden poputuje do mezirezortního připomínkového řízení.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESS ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč