11. srpna 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dobré zprávy pro řidiče: poptávka po ropě je nízká, ceny nafty padají

Benzinová pumpa. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzinová pumpa. (Ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Chabá poptávka po ropě na světovém trhu tlačí dolů cenu nafty, mírně zlevňuje i benzin. Pro řidiče příznivý trend prý vydrží ještě dlouho.

Cena nafty klesla za uplynulý týden o 40 haléřů za litr, benzinu o deset. Ceny na stojanech pump tlačí dolů další zlevňování ropy a podle všeho to vydrží nejméně po zbytek prázdnin, ale zřejmě ještě déle.

Česko si užívá výhodného tankování iv porovnání s Evropou. V průměru za celý kontinent vychází litr benzinu s oktanovým číslem 95 na 37,60 koruny. U nás aktuálně prodávají pumpy litr za necelých 33 korun, nafta je s dlouho nevídaným rozdílem dvou korun ještě levnější.

Před rokem přitom tankovali čeští řidiči o čtyři koruny dráž než nyní. Ropa, jejíž cena začala po měsících opět výrazněji klesat a v současnosti už se prodává za méně než 50 dolarů za barel (zhruba 159 litrů), ovlivňuje především cenu nafty.