Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dohazují policisté oběti lovcům nehod? Za odtah řidička zaplatila 10 tisíc

Nehoda na dálnici - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehoda na dálnici - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Na místě dopravní nehody jsou často dříve než policisté, ti je mnohdy i sami doporučí. Řeč je o takzvaných lovcích nehod – asistenčních službách, které odírají otřesené řidiče. Mají tito neseriózní podnikatelé křišťálové koule, nebo spolupracují s policisty, kteří jim za provize prodávají informace?

Když jí policisté nabídli, že zavolají na „prověřenou“ odtahovou službu, neměla paní Gabriela z Prahy ani stín pochybnosti a souhlasila. Chvíli po dopravní nehodě na dálnici D1 byla otřesená matka se čtyřletou dcerou Sárou vděčná za každou pomoc.

Rozčarování však přišlo brzy. Za odtah firma požadovala deset tisíc v hotovosti hned na místě, což Gabriela neměla. Pracovníci odtahovky však promptně našli řešení. „Byli ochotní a odvezli mě k nejbližšímu bankomatu,“ vzpomíná Gabriela. Ačkoliv k nehodě došlo kousek před Brnem, neautorizovaná asistenční služba ho odvezla až do Hradce Králové.

Lovci nehod

Téměř okamžitě po nehodě se k ní sjíždějí nezávislé asistenční služby, které nabízejí své často velmi předražený servis.

„Princip jejich 'podnikání' je velmi jednoduchý -  účelově a rychle vedené 'jednání' s řidiči, kteří jsou v důsledku dopravní nehody ve stresu, a jsou tudíž i mnohem náchylnější přijmout nabízenou 'pomoc' toho 'hodného pána', který jede jakoby náhodou kolem. Pak se ale často nestačí divit a stěžují si na předražené  a neprofesionální služby například v oblasti půjčovného za náhradní vozidlo. A hlavně pak na nekvalitně provedenou opravu jejich vozidla,“ vysvětluje Jan Marek z České pojišťovny.

„Existují i renomované externí asistenční agentury s dobrou pověstí. Vždy ale preferujeme a doporučujeme svým klientům, aby v každém případě po nehodě kontaktovali asistenční službu své pojišťovny,“ dodává Petr Milata z ČSOB Pojišťovny. Číslo na autorizovanou odtahovku je vždy součásti dokumentace k pojistce a většinou ho najdete na kartičce přímo v autě.

Není to jediná zkušenost, se kterou se čtenáři serveru Lidovky.cz svěřili redakci. Také šestapadesátiletému Karlu H. z jižních Čech policisté doporučili zavolat na asistenční službu, na kterou by nejraději zapomněl. Srážka s kancem ho vyšla na více než 50 tisíc.

Oba příběhy potvrzují praxi, na kterou mimo záznam upozorňují české pojišťovny už několik let. Podezření z toho, že policisté dohazují takzvaným lovcům nehod oběti, přiživuje i fakt, že neautorizované asistenční služby jsou na místě často rychlostí blesku.

„Lovci nehod dokážou mnohdy až 'zázračně' rychle objevit u dopravních nehod, často mnohem dříve než policie či smluvní asistenční služba pojišťovny. Pravděpodobně získávají informace z několika zdrojů, nechtěl bych ale spekulovat, které to jsou,“ říká opatrně mluvčí České pojišťovny Jan Marek.

Mají lovci křišťálovou kouli?

Většina pojišťoven oslovených serverem Lidovky.cz se většinou zdržela komentáře, obrázek si podle nich musí udělat každý sám. „Jsme pojišťovna, nikoliv supervizoři Policie ČR. Ale oba víme, že křišťálovou kouli lovci nehod nemají,“ připouští mluvčí Allianz Václav Bálek.

Policie však jakékoliv spekulace o spolupráci s lovci nehod vyvrací. „Aktuálně policie nemá poznatky o tom, že by její příslušníci nebo zaměstnanci poskytovali firmám provozujícím asistenční služby informace o dopravních nehodách,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Jiří Vokouš.

Podle něj už dříve policie přijala „systémová opatření“, která by únikům informací měla zamezit. Konkrétní kroky však Vokouš neuvedl. „Takové jednání, pokud by dokonce mělo být spojeno s finanční úplatou nebo jinou výhodou, by jednoznačně bylo považováno za korupční chování se všemi z toho vyplývajícími důsledky,“ dodává mluvčí.

Inspekce zatím nikoho nenachytala

V žádném z případů, které v poslední době prošetřovaly, se zatím takové podezření nepotvrdilo. Asistenční služby podle Vokouše mohou informace čerpat legálně z Centra dopravních informací na webu policie, kde jsou data o nehodách zveřejňovány včetně lokalizace na mapě a GPS souřadnic.

ČTĚTE TAKÉ:

Generální inspekce bezpečnostních sborů, která pochybení policistů vyšetřuje, serveru Lidovky.cz potvrdila, že žádné z podezření na spolupráci lovců nehod s policisty se zatím neprokázalo.

„Aktuálně prošetřujeme pouze jeden takový podnět, ale v tuto chvíli nemohu předjímat, jak případ dopadne,“ říká mluvčí GIBS Radka Sandorová s tím, že policistům by hrozilo obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby. V případě, že by se prokázalo, že policisté přijímali za dohazování zakázek provize, jednalo by se o přijímání úplatků.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...