3. března 2015 12:33 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dokupte další mýtné ‘krabičky’. Dojdou do konce týdne, tvrdí Kapsch

Mýtná brána je vybavená řadou kamer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtná brána je vybavená řadou kamer. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Do konce týdne mohou dojít „krabičky“, které k placení mýtného používají kamionoví dopravci. Ředitelství silnic a dálnic stále nepodepsalo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch, která takzvané OBU jednotky státu dodává. Firma proto na ŘSD poslala dopis, ve kterém na riziko upozorňuje.

Stát tak může přijít o peníze na nevybraném mýtném, uvedl v dopise šéf českého Kapsche Karel Feix.

Počet palubních jednotek, které slouží pro komunikaci vozidel s mýtnými branami, se každý měsíc zvyšuje o několik tisíc kusů a v současnosti jich je v provozu zhruba 800 tisíc.

ČTĚTE TAKÉ:

Kapsch už na nedostatek jednotek upozorňoval minulý měsíc, tehdy se ale s ŘSD dohodl, že jednotky pořídí. Dosud ale nemá podepsanou dohodu, na základě které mu je má ŘSD proplatit.

Nákup 54 tisíc nových jednotek a dalších 60 tisíc repasovaných v hodnotě 118 milionů korun schválila vláda 28. ledna. Podle ŘSD se na schvalovacím procesu pracuje. „V tuto chvíli se všechny záležitosti, které jsou k zajištění OBU jednotek třeba v procesu tak, aby se jejich nedostatek neprojevil, uvedl mluvčí organizace Jan Rýdl.

Palubní jednotky nakupovalo ředitelství od Kapsche v minulosti už vícekrát. Důvodem současného sdružení jsou podle informací ČTK změny v obchodních podmínkách spočívající v osekání sankcí, které nová dohoda obsahuje. Dokumentem se proto zabývají právníci státní organizace.

Desetiletý kontrakt

Mýtný systém na zhruba 1300 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a 180 kilometrech silnic první třídy provozuje Kapsch na základě desetiletého kontraktu. V Česku je elektronické mýtné od roku 2007. 

Loni se vybralo 8,7 miliardy korun, od zahájení provozu téměř 58 miliard korun. Z vybraného mýtného náleží firmě Kapsch a jejím subdodavatelům 18 až 20 procent.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz