Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

550krát kolem zeměkoule? Tolik ujedou za den auta v Praze

Zácpa na magistrále v Praze.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zácpa na magistrále v Praze. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Do hlavního města vjede každý pracovní den téměř 300 tisíc aut. Dohromady najezdí těžko představitelných 22 milionů kilometrů. Nejnovější čísla k pražské dopravě představila ve čtvrtek Technická správa komunikací.

V Praze bylo ke konci roku 2013 registrováno přes 855 tisíc motorových vozidel, z toho 666 tisíc osobních aut. V přepočtu na počet lidí v hlavním městě - kterých je přes 1,2 milionu - to vychází, že na jedno auto připadá 1,9 obyvatele.

Graf ukazuje, v kterou denní dobu jsou silnice v Praze nejvytíženější.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ. Graf ukazuje, v kterou denní dobu jsou silnice v Praze nejvytíženější.

Pro srovnání: V roce 1961 připadalo na jeden osobní vůz 22,4 lidí. V roce 1990 už to bylo jen 3,6.

Na současné číslo se Pražané dostali v roce 2000 a od té doby se situace příliš nemění, na každé auto připadají zhruba dva lidé. V celém Česku je pak tento poměr 2,2 osoby na auto. (V praxi je ale průměrná obsazenost jednoho auta v Praze jen 1,3 osoby na vozidlo.)

550krát kolem světa

Zajímavé je ale také srovnání z pohledu ujetých kilometrů. "Během 24 hodin auta po Praze najezdí téměř 22 milionů takzvaných vozokilometrů," uvedl Ladislav Pivec, pověřený ředitel Technické správy komunikací.

Pro lepší představu lze tuto vzdálenost vyjádřit tak, že auta 550krát objedou zeměkouli, jejíž obvod na rovníku je zhruba 40 tisíc kilometrů.

Oproti tomu v roce 1990 ujela vozidla asi 7 milionů vozokilometrů, tedy zaokrouhleně třetinu oproti současnosti. Závěr, který se nabízí, že tehdy jednoduše jezdilo po silnicích jen třetinové množství vozů, je však mylný.

Byla jich registrována tehdy asi polovina oproti stavu v roce 2013. A to znamená jediné: řidiči začali auta více používat - kam se dá, dojedou, raději než aby využili MHD nebo šli pěšky.

Vývoj počtu vozokilometrů, které ujedou motorová vozidla v Praze.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ. Vývoj počtu vozokilometrů, které ujedou motorová vozidla v Praze.

Přestože to tak na mnohých místech nevypadá, podle dat Technické správy komunikací se Praze daří snižovat počet aut, která projíždí centrem města. Do takzvané širší oblasti centra města - což je území zhruba vymezené Petřínem na západě, Letnou na severu, Riegrovými sady na východě a Vyšehradem na jihu - vjede v pracovní dny 285 tisíc vozidel, z toho 273 tisíc osobních automobilů.

Intenzita dopravy v této oblasti rostla postupně až do roku 1998, kdy dosáhla vrcholu. Od té doby - s mírnými výkyvy - klesá. "Od roku 2000 se automobilový provoz v širší oblasti centra snížil o 18 procent, tedy zhruba na úroveň roku 1994," uvedl Pivec.

Dopravně nejzatíženější křižovatky v Praze

Dopravně nejvytíženější křižovatky v Praze

Nejvytíženějším dopravním úsekem se loni stal Barrandovský most, po kterém denně přejede 136 tisíc vozidel. Jen o něco méně, 133 tisíc, jich projelo po Jižní spojce v úseku 5. května - Vídeňská. Nejvytíženější úrovňovou křižovatkou se pak loni stalo křížení ulic Poděbradská a Kbelská, kudy za den projelo asi 73 tisíc aut.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

CASHBACK: Nechte si vracet část peněz z online nákupů!
CASHBACK: Nechte si vracet část peněz z online nákupů!

Nakupujete často přes internet? A co takhle si za své online nákupy nechávat pravidelně platit? Tipli je cashbackový portál s vysokými odměnami a...