23. května 2011 11:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dopravci chtějí ochromit Česko kvůli mýtu

Uzavírku v Bořislavi kamiony ignorují, policie je nestíhá pokutovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uzavírku v Bořislavi kamiony ignorují, policie je nestíhá pokutovat. | foto: ČTK

PRAHA Silniční dopravci uvažují o zablokování silnic, pokud bude ministerstvo dopravy pokračovat v údajně nekoncepční přípravě rozšíření mýta. Dopravci považují plánované rozšíření mýtného systému na silnice nižších tříd za neefektivní a požadují vypracování seriózní studie, která by ekonomičnost projektu doložila.

Uvedl to na dnešní tiskové konferenci prezident sdružení Česmad Bohemia Vladimír Starosta.

Čtěte také:


Česmad má 3. června valnou hromadu, kdy by měl upřesnit formu a podmínky protestu. Spouštěcím mechanismem by podle tajemníka Česmadu Martina Špryňara bylo vypsání výběrového řízení bez předchozího projednání s dopravci.

"Voláme po tom, aby stát předložil seriózní studie proveditelnosti, efektivnosti a nákladovosti systému, aby to mohla posoudit odborná veřejnost. To se nyní neděje," řekl Starosta. Podle něj utrpí při rozšíření mýta na silnice II. a III. třídy zejména místní živnostníci.

Platí se od roku 2007
V Česku elektronický systém mýtného pro nákladní auta a autobusy vybudovala a spravuje pro stát společnost Kapsch. Za ujeté kilometry na dálnicích a některých silnicích I. třídy dopravci začali platit od počátku roku 2007.

Loni se na mýtném v Česku vybralo rekordních více než 6,5 miliardy korun, letošní výběry budou podle průběžných údajů zřejmě vyšší. V mýtném systému je zaregistrováno 560.000 vozidel, z toho připadá 65.000 na automobily s hmotností mezi 3,5 a 12 tunami.

Na celkovém objemu vybraného mýtného se tato auta, které mají povinnost platit od ledna 2010, podílejí zhruba deseti procenty.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!