Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dopravci se bouří. Praha nechce kamiony na Barrandovském mostě

Koloně kamionů na Jižní spojce možná brzy odzvoní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koloně kamionů na Jižní spojce možná brzy odzvoní. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Silničním dopravcům vadí záměr hlavního města, které chce zakázat kamionům vjezd na Barrandovský most a přilehlou část Jižní spojky. Zákaz by měl začít platit koncem září po otevření jihozápadní části velkého pražského okruhu. Kamiony by tak místo 13 kilometrů najely vzdálenost téměř třikrát delší.

Podle ve čtvrtek rozeslaného stanoviska sdružení dopravců Česmad Bohemia ale výrazně zkomplikuje dopravu na výjezdu z Prahy směrem na Brno.

"Je velmi pravděpodobné, že při odbočování na Spořilově a na nájezdu na D1 na Chodově bude docházet k fatálním dopravním komplikacím. Tato místa nejsou pro takovéto řešení projektována," uvedl mluvčí sdružení Martin Felix. Podle něj se dají čekat kolony i před napojením nové části okruhu na D1 u Modletic.

Podle plánů pražské Technické správy komunikací (TSK) budou muset všechny kamiony s hmotností nad 12 tun jedoucí ze severu a východu, tedy z teplické D8, mladoboleslavské R10 a hradecké D11, na Spořilově odbočit na D1 a dojet až k Vestci na okruh. Nebudou tak moci směrem k plzeňské D5 pokračovat jako doposud přes Barrandovský most, ale dostanou stop na Spořilově.

Místo 13 kilometrů 34

"Po třikrát delší trase ujedou místo současných 13 kilometrů plných 34, každá cesta se tak nesmyslně prodlouží o 21 km, přičemž úleva, kterou jejich vyhnání přinese Barrandovu, bude vykoupena stejnou zátěží pro Spořilov a Chodov," uvedl Felix. Dopravcům ale zvýší náklady i mýtné, zatímco na Jižní spojce se neplatí, na dálnici D1 a novém úseku okruhu bude povinné.

Jak ale nedávno uvedl náměstek ředitele TSK Ladislav Pivec, opatření by mělo ulevit Jižní spojce od několika tisíc kamionů denně. Na spojku se tak prý budou moci vrátit osobní auta, která dnes raději projíždějí přilehlými rezidenčními oblastmi.

20. září bude otevřena jihozápadní část okruhu, označená zeleně.

Asi 23kilometrový úsek pražského okruhu mezi dálnicemi D5 a D1 se otevře 20. září. Podle Česmadu se na něj automaticky přesune 60 procent kamionů, které dnes zatěžují Jižní spojku, budou to vozidla jedoucí od Brna. Česmad nyní prosazuje, aby zbylých 40 procent aut mohlo Jižní spojku využívat i nadále.

Situaci definitivně vyřeší až prodloužení okruhu z Modletic do Běchovic, to se však nedá očekávat po několik příštích let.

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.