30. října 2009 16:21 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dopravci se spolčili s občany, společně tlačí na dostavbu obchvatů

Rajhrad na Brněnsku je jedním z míst, které navazuje na nespoplatněný úsek rychlostní komunikace vedoucí do Vídně  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rajhrad na Brněnsku je jedním z míst, které navazuje na nespoplatněný úsek rychlostní komunikace vedoucí do Vídně | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Kamionovým dopravcům se nelíbí komplikované průjezdy centry některých měst. Jejich profesní sdružení Česmad Bohemia proto tento týden zorganizovalo setkání s obyvateli nejpostiženějších míst; výsledkem je petice politikům za rychlou dostavbu obchvatů. Jak dnes uvedl Česmad v tiskové zprávě, dokument podepsalo téměř 800 lidí.

Sdružení spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic vytypovalo jako tři nejpostiženější města v republice Vysoké Mýto, Planou nad Lužnicí a Lovosice. Jde o města, která léta čekají na dokončení "svých" dálnic a rychlostních silnic, které by odvedly automobily z centra. Dokončení obchvatů se však stále odkládá.

Podle generálního tajemníka Česmadu Martina Špryňara mají obyvatelé a dopravci společný zájem. "Obyvatelům postižených aglomerací jde o bezpečnost a kvalitu života vůbec, kterou tranzitní doprava chtě nechtě zhoršuje. Nákladní doprava se zase snaží vyhnout bezpečnostním rizikům, navíc potřebuje šetřit čas i naftu, což je ve městě zásadní problém," uvedl tajemník.

"Spojili jsme tedy své síly a posíláme politikům jasný vzkaz, že kamiony v ulicích měst jsou hloupost, kterou musí napravit co možná nejdříve," dodal Špryňar. Petice míří na ministerstvo dopravy, do Poslanecké sněmovny a na sekretariáty politických stran. Své podpisy pod ní připojilo 148 občanů Vysokého Mýta, 317 občanů Plané nad Lužnicí a 315 občanů Lovosic.

ČTK, Lidovky.cz