4. srpna 2011 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dopravci si vymohli na Dobešovi slevy z mýtného

Mýtná brána je vybavená řadou kamer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtná brána je vybavená řadou kamer. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo dopravy (MD) zavede od příštího roku množstevní slevy z dálničního mýtného. Bude platit zásada - čím více kilometrů za rok, tím větší sleva. Záměr úřadu by mohla zmařit pouze Evropská unie, která plán nyní posuzuje.

Uvedl to deník E15. "Pokud bude vyjádření unie pozitivní, nevidíme jediný důvod, proč slevy už od příštího roku nezavést," řekl deníku ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).

To, že by Brusel plán na zavedení slev zarazil, není podle dopravců ze sdružení Česmad Bohemia pravděpodobné. Podobný model totiž funguje i jinde v unii, například v Itálii nebo ve Francii.

ČTĚTE TAKÉ:

"Základním principem totiž je, že slevy platí pro všechna vozidla, a nikoli pouze pro tuzemská. Nediskriminuje ani malé dopravce, protože se vypočítává po jednotlivých automobilech," řekl listu mluvčí Česmadu Martin Felix.

Domnívá se, že nejvíce budou z nového opatření těžit tuzemští dopravci, kteří se na celkových mýtných platbách podílejí téměř 60 procenty.

O jak velké slevy půjde, není zatím jasné, podle unijních pravidel je maximum 13 procent. Podle ujetých kilometrů se budou slevy dělit do několika pásem. Sleva na mýtném má kromě dalších opatření kompenzovat dvojí čtvrtinové zvýšení mýtných sazeb. První se událo letos v lednu, druhé přijde se začátkem příštího roku.

MD chce zavést slevy od ledna. Bude záležet na tom, jak rychle se podaří schválit novelu zákona o pozemních komunikacích, která novinku zavádí.

Novelu již obdržela legislativní rada vlády, ministři by ji měli dostat po vládních prázdninách. Podle firmy Kapsch se však dají slevy snadno dopočítat i zpětně k lednu, i když budou technicky zavedeny až později v průběhu roku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!