Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dopravci jsou zoufalí. Škrtají i celé linky, na Dušičky jsou ale připraveni posílit

Vlakové nádraží v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlakové nádraží v Ústí nad Labem | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Praha S vlnou vládních opatření, která mají zabránit dalšímu šíření koronaviru v zemi, se svezly i služby, jichž se nařízená omezení primárně netýkají. Už v minulém týdnu klesl počet cestujících ve vnitrostátních vlacích a autobusech na polovinu. A s každou novou restrikcí je poptávka menší.

Dopravci proto veřejnou dopravu značně zredukovali. Provoz se zřejmě nerozšíří ani v následujících týdnech, kapacity se možná dočasně navýší jen během nadcházejících Dušiček.

Vlak společnosti Arriva.
Vlak RegioJet.

„Na základě požadavků objednavatelů dopravy zajišťujeme v tuto chvíli téměř všude autobusovou dopravu v prázdninovém režimu, kdy nejedou hlavně školní spoje. V našich autobusech i vlacích jezdí až o 70 procent cestujících méně,“ potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí dopravní společnosti Arriva Jan Holub. Také vlaky Českých drah jsou v současné době obsazeny jen zhruba z 35 procent.

Omezení provozu neminulo ani další vlakové a autobusové dopravce včetně společností RegioJet nebo Leo Express. Ty zrušily spoje zejména mimo dopravní špičku. Jezdit přestaly některé linky na jinak vytížené trati mezi Prahou a Ostravou, po dohodě se státem ubyly i některé spoje například na linkách mezi Prahou a Hradcem Králové, Děčínem, Brnem, Českými Budějovicemi a rovněž mezi některými krajskými městy. Doprava oslabuje i v regionech.

„Upravili jsme provoz na dálkových linkách do horských oblastí, dále na linkách z Teplic do Prahy nebo z Olomouce a Přerova do Brna. Neprovozujeme víkendový noční vlakový spoj z Liberce směr Turnov, Železný Brod a Semily,“ vyjmenoval dosavadní omezení mluvčí Arrivy. Vlakové spoje RegioJetu jsou pak zhruba na 60 až 70 procentech běžného provozu.

Posily na Dušičky

„Na Zlínsku a Vysočině nejezdí ani některé nedělní spoje, které vozí cestující na mše a bohoslužby,“ uvedl Holub. Kvůli nadcházejícím Dušičkám by však dopravci mohli některé linky dočasně obnovit. „Už od minulého víkendu je například v Kladně posílena městská linka 603 k zastávce Hřbitovy,“ dodává mluvčí.

„Na následující víkend jsme připraveni posilovat – sledujeme to operativně a postupně přidáváme vozy na spoje, kde to poptávka vyžaduje. Toto děláme i například 24 hodin před plánovaným odjezdem,“ potvrdil také mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Slabší doprava i ve městech

Omezení spojů se dotklo také městské hromadné dopravy (MHD), a to například v Berouně, Kladně, Příbrami, Trutnově nebo Třinci. A výjimkou nezůstává ani hlavní město – denní provoz pražské MHD bude od 2. listopadu končit ve 22.00 oproti obvyklé půlnoci.

Další omezování nebo naopak obnovování vlakových a autobusových spojů bude záležet na vývoji situace a přijímaných opatřeních. „V tuto chvíli to nemůžeme odhadnout,“ říká mluvčí Arrivy. „Situaci průběžně vyhodnocujeme a plánujeme další postup. V případě dalších omezení budeme cestující včas informovat,“ sdělil také mluvčí Českých drah Robert Pagan.

„V dané situaci je racionální nabídku veřejné dopravy přizpůsobit tomu, že je v zemi nouzový stav,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Podle něj jde o opatření dočasná, která by měla být s postupným návratem cestujících do veřejné dopravy zrušena.

Služby dopravců ve vlacích a autobusech zatím zůstávají bez omezení. Beze změn by měl fungovat prodej jízdenek i občerstvení. Společnosti budou pokračovat v častějším čištění a dezinfikování vozů. Cestující se mohou rozesazovat podle volných míst, udržování odstupů zatím zůstává na nich.

S dodržováním povinných rozestupů v dopravních prostředcích totiž kvůli nízké poptávce není potíž. „Vzhledem k aktuální naplněnosti vlaků není ve většině problém v tom, aby se cestující usadili s dostatečnými rozestupy. Palubní personál jim proto umožňuje, aby si případně sedli na jiné volné místo,“ uvedl mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...