Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dopravní odboráři couvli, nyní hrozí ti ze státního sektoru

Poslanecký klub ODS jedná s odbory.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecký klub ODS jedná s odbory. | foto: ČTK

PRAHA Stávka odborářů v dopravě je alespoň dočasně zažehnána. Napětí ale roste v další odborové organizaci. Schůzku s premiérem Janem Fischerem požadují zástupci odborářů ve státním sektoru. Budou premiéra žádat, aby zamezil dalšímu úbytku pracovních míst a také snižování platů ve státním sektoru.

"Rozhodně nechceme vyhrožovat stávkami. Chceme ale upozornit pana premiéra na kritický stav ve státním sektoru. Další snižování počtu pracovních míst by ohrozilo chod některých státních organizací. A škrty ve mzdách jsou také těžko akceptovatelné. Již nyní mají některé úřady problém sehnat kvalifikované pracovníky, protože platy ve státní sféře jsou velmi nízké," řekla LN předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.

Jen v loňském roce opustilo státní sektor téměř 5 tisíc lidí. Počet zaměstnanců se snížil z 340 489 na 335 656 lidí. Největší odliv přitom zaznamenalo školství, ve kterém se počet zaměstnanců snížil z 200 735 lidí na 196 939 pracovníků. Průměrná měsíční mzda ve státním sektoru naopak loni vzrostla z 21 898 korun na 23261 korun. Přesto ani tak nedosahuje výše průměrné mzdy v Česku, která činí 23 350 korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí o platech ve státním sektoru, které mají LN k dispozici.

Více informací si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia
TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia

Připravili jsme si pro vás tři druhy bezlepkového pečiva (slané i sladké), o které se můžete přihlásit v novém testování. Od každého máme celých čtyřicet kusů.