Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dopravní podnik opět vyloučil nejlevnější firmu na stavbu metra D

Pražské metro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro. | foto: Lidové noviny

PRAHA Dopravní podnik hlavního města Prahy znovu vyřadil společnost Mott MacDonald ze soutěže o zpracování projektové dokumentace a dozor na stavbu první etapy nové trasy metra D. Uvedl to týdeník Ekonom s odvoláním na ředitele firmy Mott MacDonald Jiřího Petráka a zdroj z pražského magistrátu. DPP firmu vyřadil už loni na podzim. Přesto, že firma nabídla nejnižší cenu.

"Rozhodnutí výběrové komise padlo minulý týden a informaci jsme obdrželi ve čtvrtek. Důvodem tentokrát není pochybnost o námi nabízené ceně, nýbrž údajně nedodržení základních kvalifikačních předpokladů pro účast v soutěži," řekl týdeníku Petrák.

Předpokládaný plán metra D

Jak uvedl Ekonom.cz, pražský dopravní podnik již loni na podzim firmu Mott MacDonald ze soutěže na přípravu první etapy nové trasy z Vinohrad na Lhotku vyřadil, a to přesto, že společnost nabídla nejnižší cenu 390 milionů korun. Konkurenční Metroprojekt a s ním vlastnicky propojená firma SUDOP přitom přišly s cenou 490, respektive 470 milionů korun. Má jít přitom o investici v ceně 30 až 35 miliard korun.

Příliš nízká cena není důvod pro vyloučení ze soutěže

Společnost Mott MacDonald vzápětí podala stížnost k Úřadu pro hospodářskou soutěž (ÚOHS), který letos v březnu rozhodl, že DPP porušil zákon.

"Zadavatel v rozhodnutí neuvedl, z jakých důvodů považuje zdůvodnění mimořádně nízké nabídkové ceny za neopodstatněné, z jakých důvodů uchazeč nesplnil kvalifikaci a z jakých důvodů neprokázal splnění části kvalifikace subdodavatelem," uvedl tehdy šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj. DPP vzal poté Mott MacDonald zpět do soutěže, minulý týden ji však znovu vyřadil.

Pokud se Britové nenaučí Česky, zakázku nedostanou...

Zástupci odmítnuté firmy v minulosti upřesnili, že mezi kvalifikačními požadavky byla třeba povinnost, aby představitelé uchazečské společnosti ovládali češtinu. "S právníky teď zvažujeme další postup, na rozhodnutí máme týden," dodal Petrák.

O tom, zda se Mott MacDonald obrátí znovu na antimonopolní úřad, budou podle Petráka rozhodovat i řídící orgány společnosti v Británii. Předchozí stížnost totiž firmu přišla na dva miliony korun.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

STAPO mechanizace s.r.o.
Automechanik

STAPO mechanizace s.r.o.
Praha
nabízený plat: 15 000 - 25 000 Kč