Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
14. srpna 2018 15:59, aktualizováno  16:24 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dopravní podnik schválil nákup 124 klimatizací do pražských tramvají

Tramvaje DPP | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaje DPP | foto: Pražská integrovaná doprava

PRAHA Představenstvo pražského dopravního podniku (DPP) schválilo nákup 124 klimatizací do nejnovějších tramvají Škoda 15T ForCity. Sdělila to mluvčí DPP Aneta Řehková. Celkem bude v hlavním městě v budoucnu jezdit 250 nových tramvají vybavených klimatizací.

DPP začal před časem doplňovat do tramvají klimatizace na základě dohody o vylepšení zmíněného typu tramvají s dodavatelskou firmou Škoda Transportation.

„V první polovině letošního roku již byly zahájeny práce na vývoji klimatizačních jednotek pro tramvaje 15T. Po schválení doplnění tohoto zařízení Drážním úřadem bude proveden nákup a instalace. Předpokládáme zahájení prací na tramvajích z první série ještě v letošním roce, abychom jich zprovoznili co největší množství do příštího léta,“ uvedl technický ředitel DPP Oldřich Vytiska.

V současné době jezdí po Praze 109 tramvají vybavených klimatizací. „Tyto vozy jsou pro cestující snadno rozpoznatelné, jako jediné v Praze mají žlutou čelní masku a z boku tramvaje u každých dveří je umístěn piktogram klimatizace,“ uvedla Řehková.

Při vybavení souprav klimatizací je nutné vyměnit podstropní kanál, nové kabely a klimatizace. Záruka na vozy je 24 měsíců. Garance dodávek náhradních dílů je dle mluvčí 10 let od uvedení tramvaje do provozu.

Klimatizace funguje automaticky a její chod nemůže řidič nijak ovlivnit. Všechna okna tramvaje lze při zapnuté klimatizaci otevírat, avšak cestující tak snižují její účinnost.

DPP také počítá s průběžným doplněním klimatizací do kabin pro řidiče v rekonstruovaných tramvajích původně označovaných jako typ T3. „Řidiči dostávají mimo jiné v horkých dnech rozpustný ochranný nápoj, při extrémních teplotách potom dva tyto nápoje,“ uvedla Řehková.

DPP představil vylepšenou tramvaj 15T poprvé v roce 2015. Tramvaj má od té doby nově kromě klimatizace a wi-fi a změnou prošly také její vnitřní a vnější podoba.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...