12. října 2016 18:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dopravní podnik v Ostravě začal častěji uklízet, ubývali mu cestující

Autobus v Ostravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus v Ostravě. | foto: ŠJů, Wikimedia Commons

OSTRAVA Dopravní podnik Ostrava začal častěji uklízet v prostředcích městské hromadné dopravy. Chce zvýšit pohodlí cestujících a přilákat do MHD více lidí. Počet přepravených cestujících v posledních letech klesá.

Loni jich dopravní podnik podle výroční zprávy přepravil přes 88 milionů, o rok dříve to bylo zhruba 91 milionů.

Zatímco v minulosti se tramvaje uklízely pouze po odstavení, nově se uklízí i během provozu, a to na tramvajových smyčkách Hranečník a Vřesina.

Úklid zajišťují čtyři pracovníci rozděleni do dvou čet, které dopravní podnik využívá ve všedních dnech vždy od deseti hodin dopoledne do tří odpoledne. Jejich úkolem je vyčistit interiér vozů odstavených během přestávky řidičů od odpadků a nečistot po cestujících.

Během září, kdy dopravní podnik službu zavedl, čety odpracovaly celkem 300 hodin, při nichž uklidily celkem 3630 vozů. V průměru tak pracovníci denně uklidili 172 vozů. Celkové náklady na čištění za celý měsíc dosáhly necelých 77 tisíc korun. Ročně by tak intenzivnější čištění tramvají mělo dopravní podnik stát zhruba milion korun.

U autobusů a trolejbusů se o úklid starají přímo řidiči, kteří interiér mají uklidit vždy na konci směny, za což dostávají příplatek ve mzdě. Náklady dosáhnou ročně asi dvou milionů korun. Zvýšené náklady na úklid dopravnímu podniku pomůže pokrýt město. Nově se v MHD objeví také nálepky, které budou cestující v případě potřeby upozorňovat na znečištěné sedadlo, které zatím nebylo uklizeno.

ČTK