Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dopravní podnik v Plzni dá do vozů kamery, mají zvýšit bezpečnost

Trolejbusy plzeňského dopravního podniku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trolejbusy plzeňského dopravního podniku. | foto: Martin Polívka, MAFRA

PLZEŇ Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) nainstalují do dvou až tří let do svých autobusů, trolejbusů a tramvají kamery, které budou sledovat dění uvnitř vozů. Investice za zhruba 20 milionů korun má zvýšit bezpečnost cestujících i zaměstnanců podniku.

Jde o jeden z projektů konceptu tzv. Smart City, které mají obyvatelům a návštěvníkům města zjednodušit a zpříjemnit život.

„Předpokládáme, že kamery budou mít zejména preventivní charakter a že se výrazně omezí počet případů napadení, kapsářství a výtržnictví. Ve vozech bude vždy rozmístěno pět až osm kamer podle velikosti vozidla,“ řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Na využití kamerového sledování uvnitř vozů má dopravní podnik právní posudek. „Záznamy nebudou v majetku firmy, bude je zpracovávat jen policie, vedle prevence tak budou sloužit k vyšetřování incidentů. Garantovaná minimální doba uložení dat bude tři týdny,“ řekl dopravně-provozní ředitel PMDP Jiří Ptáček.

Počítá se s propojením s policií

Podle koordinátora bezpečnosti PMDP Roberta Houdka záznamy z kamer dostane městská policie většinou s maximálně půlhodinovým zpožděním. Do budoucna se počítá s přímým spojením s policií. „Už více než rok mají řidiči nouzové tlačítko, po jehož stisknutí dojde k okamžitému přednostnímu volání na dispečink, kde se zároveň automaticky zobrazí informace o vozidle. Policie tak dokáže zasáhnout během minimální doby,“ řekl Houdek.

PMDP pořídí kamery z vlastních peněz, zhruba 20 milionů korun pokryje jejich pořízení a instalaci. Nepůjdou do vozů, jimž se blíží vyřazení. U nových vozů bude dopravní podnik požadovat v soutěžích kamerový systém coby součást palubního počítače.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?