29. září 2016 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

‚Vypadni, ty chcípáku‘. Taxikáři šikanovali řidiče Uberu lepením samolepek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 57Diskuse
Akce samolepka: řidiči taxi se natočili, jak „trestají“ šoféry konkurenčního... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akce samolepka: řidiči taxi se natočili, jak „trestají“ šoféry konkurenčního... | foto: Reprofoto

PRAHA Skupina pražských taxikářů se rozhodla po svém potrestat řidiče, kteří jezdí s aplikací Uber. Na internet před nedávnem umístili video, na němž je vidět, jak polepují a někdy i blokují auta konkurence, kterou označují za nelegální. Asociace koncesionářů v taxislužbě takovou aktivitu nekritizuje, skupině naopak dává za pravdu.

Ústředním motivem pětiminutového klipu byla samolepka s nápisem Illegal Transport a obrázkem lebky se zkříženými hnáty. Sestříhané video zachycuje tajné vylepování i chvíle, kdy taxikáři obstupují auta Uberu a řidičům nadávají.

„Vypadni, ty chcípáku,“ zní ve chvíli, kdy šofér Uberu kvapně ujíždí. „Dopředu mu to nalep,“ hecuje ve videu další z mužů. Taxikářům Uber vždy vadil. Řada řidičů, kteří jezdí na základě objednávek z této aplikace, nemá licenci ani taxametr. Oficiálně nabízí spolujízdu, ale ve skutečnosti se chovají jako klasické taxi. Ostatně i pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) označuje činnost Uberu za nezákonnou.

Oficiální zástupci taxikářů nálepkovou akci nepovažují za ideální způsob protestu, ale neodsuzují ji a v principu s její myšlenkou souhlasí.

„O této aktivitě skupiny legálních provozovatelů taxislužby víme. I když v tom nevidíme příliš účinnou metodu obrany, tak nám nezbývá nic jiného než jim dát za pravdu, že státní správa ani pražský magistrát proti nelegálním podnikatelům v silniční dopravě nic nepodnikají. Tudíž je na to třeba začít upozorňovat i takovými způsoby,“ míní Daniel Tarljovski z Asociace koncesionářů v taxislužbě.

„Nálepky Illegal Transport sice naprosto přesně vystihují styl podnikání firmy Uber, ale my se snažíme na to upozorňovat odpovědné orgány a instituce legálními nástroji,“ doplňuje jednatel Taxi Praha Patrik Altman.

Skupina pražských taxikářů vylepovala samolepky s nápisem Illegal Transport na auta řidičů konkurenčního Uberu.
Skupina pražských taxikářů vylepovala samolepky s nápisem Illegal Transport na auta řidičů konkurenčního Uberu.

Video končí anglickým dovětkem „To be continued“. Nelze tedy vyloučit, že podobné akce namířené proti Uberu budou mít pokračování.

„Tento druh zastrašování je nepřijatelný. Oběti podobných akcí by měly hlásit toto chování na policii. V případě takových útoků jsme vždy na straně partnerských řidičů a poskytneme jim veškerou pomoc a podporu, kterou mohou potřebovat, včetně právní,” reaguje mluvčí Uberu Barbora Polachová.

Pražská policie zatím podnět týkající se samolepkové akce nedostala.

Společnost Uber působí v Česku dva roky. Problémy se zákonem i zákazy ji však provázely i jinde ve světě. Aplikace nabízí jízdy šoférů s taxametrem, ale také smluvních řidičů, kteří žádnou licenci nemají. Vozidla nejsou označená jako taxi, na tom si firma zakládá.

Uber vadí i některým pražským politikům, nicméně úřady proti němu zatím nedokázaly zakročit. Mimo jiné proto, že Uber magistrátním kontrolorům údajně na konci loňského roku zablokoval platební karty, jejichž čísla již znal z předchozích kontrol. Karty byly jediným nástrojem pro objednání přepravy, kontroly tak Uber v podstatě znemožnil. Nyní společnost zkouší alternativu v podobě plateb v hotovosti.

Náznak posunu ve vzájemných vztazích tu však přece jenom je. Na začátku září proběhla první oficiální schůzka zástupců firmy a primátorky Adriany Krnáčové. Na něm Uber údajně slíbil, že výše zmíněné platební karty odblokuje. To ale firma popírá, žádnou dohodu prý na setkání neuzavřela. Uber tvrdí, že existují tisíce platebních karet, které z bezpečnostních důvodů zablokuje. Jinými slovy: k úmyslnému zablokování karet magistrátních kontrolorů podle zástupců společnosti nedošlo.

„Setkala jsem se s vedením Uberu a opět jsem jej vyzvala, aby svou činnost v Praze zlegalizovali. Nemůže pro nás být partnerem někdo, kdo nesplňuje legislativu. Celá služba je pro nás absolutně netransparentní,“ řekla tehdy pro Lidovky.cz primátorka Krnáčová. Cílem schůzky bylo mimo jiné vyjasnit si postoje ohledně budoucí regulace služeb postavených na principech sdílené ekonomiky.

„Zdůraznili jsme nutnost spolupráce při tvorbě a podpoře nové regulace, která bude brát v úvahu inovativní služby a přání lidí v oblasti smluvní přepravy. Dohodli jsme se, že schůzka je pouze jednou z řady a povede ke konstruktivním návrhům v oblasti nové legislativy,“ dodala mluvčí Uberu Polachová.

Co se zmíněné regulace týká, hlavní město si hodně slibuje od novely zákona o silniční dopravě. Uber podle primátorky Krnáčové přislíbil, že svou činnost přizpůsobí chystané podobě tohoto zákona.

  • 57Diskuse


Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz