29. září 2016 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

‚Vypadni, ty chcípáku‘. Taxikáři šikanovali řidiče Uberu lepením samolepek

Akce samolepka: řidiči taxi se natočili, jak „trestají“ šoféry konkurenčního... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akce samolepka: řidiči taxi se natočili, jak „trestají“ šoféry konkurenčního... | foto: Reprofoto

PRAHA Skupina pražských taxikářů se rozhodla po svém potrestat řidiče, kteří jezdí s aplikací Uber. Na internet před nedávnem umístili video, na němž je vidět, jak polepují a někdy i blokují auta konkurence, kterou označují za nelegální. Asociace koncesionářů v taxislužbě takovou aktivitu nekritizuje, skupině naopak dává za pravdu.

Ústředním motivem pětiminutového klipu byla samolepka s nápisem Illegal Transport a obrázkem lebky se zkříženými hnáty. Sestříhané video zachycuje tajné vylepování i chvíle, kdy taxikáři obstupují auta Uberu a řidičům nadávají.

„Vypadni, ty chcípáku,“ zní ve chvíli, kdy šofér Uberu kvapně ujíždí. „Dopředu mu to nalep,“ hecuje ve videu další z mužů. Taxikářům Uber vždy vadil. Řada řidičů, kteří jezdí na základě objednávek z této aplikace, nemá licenci ani taxametr. Oficiálně nabízí spolujízdu, ale ve skutečnosti se chovají jako klasické taxi. Ostatně i pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) označuje činnost Uberu za nezákonnou.

Oficiální zástupci taxikářů nálepkovou akci nepovažují za ideální způsob protestu, ale neodsuzují ji a v principu s její myšlenkou souhlasí.

„O této aktivitě skupiny legálních provozovatelů taxislužby víme. I když v tom nevidíme příliš účinnou metodu obrany, tak nám nezbývá nic jiného než jim dát za pravdu, že státní správa ani pražský magistrát proti nelegálním podnikatelům v silniční dopravě nic nepodnikají. Tudíž je na to třeba začít upozorňovat i takovými způsoby,“ míní Daniel Tarljovski z Asociace koncesionářů v taxislužbě.

„Nálepky Illegal Transport sice naprosto přesně vystihují styl podnikání firmy Uber, ale my se snažíme na to upozorňovat odpovědné orgány a instituce legálními nástroji,“ doplňuje jednatel Taxi Praha Patrik Altman.

Skupina pražských taxikářů vylepovala samolepky s nápisem Illegal Transport na...
Skupina pražských taxikářů vylepovala samolepky s nápisem Illegal Transport na...

Video končí anglickým dovětkem „To be continued“. Nelze tedy vyloučit, že podobné akce namířené proti Uberu budou mít pokračování.

„Tento druh zastrašování je nepřijatelný. Oběti podobných akcí by měly hlásit toto chování na policii. V případě takových útoků jsme vždy na straně partnerských řidičů a poskytneme jim veškerou pomoc a podporu, kterou mohou potřebovat, včetně právní,” reaguje mluvčí Uberu Barbora Polachová.

Pražská policie zatím podnět týkající se samolepkové akce nedostala.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT V CENTRU PLZNĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 65 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz