13. července 2009 8:19 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dostane Kapsch 'tajnou' pokutu za mýtný systém? Rozhodne se právě dnes

Mýtné brány a Kapsch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány a Kapsch. | foto: Reprofoto

PRAHA Společnost Kapsch, která na dálnicích v roce 2006 postavila mýtný systém, má zaplatit státu za vady a nedodělky penále 170 milionů korun.

Právě tuto pokutu má podle dobře informovaných zdrojů obsahovat materiál, který dnes projednává vláda. Ministři se dokumentem zabývali již na posledním zasedání, ale zatím jej neschválili.

Ministerstvo dopravy ale veškeré podrobnosti k probíhající "kauze Kapsch" tají. 

Spouštění mýtného systému na přelomu let 2006 a 2007 provázela řada komplikací a dlouho nebylo jasné, zda ostrý provoz začne v plánovaném termínu 1. ledna 2007. Chyběly například elektrické přípojky k mýtným bránám, brány proto provizorně poháněly naftové agregáty.

Původně stát uzavřel s Kapschem smlouvu na výstavbu systému na 900 kilometrech dálnic a rychlostních silnic a 1100 kilometrech silnic první třídy. Smlouva trvá do roku 2017, celková hodnota zakázky je 22 miliard včetně plateb za správu systému a služby.

Původní smlouva se však několikrát měnila pomocí dodatků. Délka zpoplatněných silnic první třídy se například zkrátila na zhruba 200 kilometrů, jako náhradu Kapsch pro stát postaví mýtný systém na všech budoucích dálnicích ve stejné délce, o kterou firma přišla na "jedničkách".

ČTK, Lidovky.cz