6. ledna 2010 12:42 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dostavba dálnice D8 se letos nestihne, aktivisté za to prý nemohou

Úsek dálnice D8 přes České středohoří se letos zřejmě dostavět nestihne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úsek dálnice D8 přes České středohoří se letos zřejmě dostavět nestihne. | foto: www.okruhprahy.cz

ÚSTÍ NAD LABEM Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zřejmě nestihne dostavět poslední úsek dálnice D8 přes České středohoří do konce letošního roku. Investor si nechal udělat audit, ze kterého vyplývá, že plánovaný termín dokončení sice může být po technické a finanční stránce splněn, ale je vážně ohrožen.

Píše to dnešní severočeská příloha Mladé fronty Dnes (MfD). "Mimořádná kontrola, kterou nechalo zpracovat vedení, potvrdila nejen možné posunutí dostavby dálnice přes České středohoří, ale také jasně specifikovala odpovědnost za průtahy při dostavbě," řekla listu mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Podle kontroly mají průtahy jednoznačně na svědomí ekologičtí aktivisté, kteří stavbu napadají a v různých řízeních a schvalováních stavby obviňují úředníky z procesních pochybení.

Aktivisté: za zpoždění nemůžeme
Ekologové se proti takovýmto tvrzením jednoznačně ohrazují, za zdržením podle nich stojí především pomalá práce úředníků. "ŘSD zatím nepředložilo jediný důkaz, že by Děti Země stavbu opravdu blokovaly.

Od března 2009 navíc neproběhlo žádné nové stavební řízení, je tedy nelogické, že by Děti Země dálnici blokovaly - už asi osm měsíců se žádného stavebního řízení neúčastníme," řekl MfD Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země. Podle ekologů by dálnice mohla být dokončena přibližně v roce 2012.

Dostavba dálnice D8 přes středohoří byla zahájena na podzim roku 2007. Na 16,4 kilometru dlouhém úseku budou stát tři mimoúrovňové křižovatky, dva tunely a 29 mostů. Náklady na výstavbu budou asi 11,7 miliardy korun.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…