21. dubna 2015 11:27 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dopravní podnik řeší další smlouvu. Jde o SMS jízdenky od Eriky

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Pražský dopravní podnik nechá interním auditem prověřit výhodnost smlouvy na sms jízdenky se společností Erika. Na výzvu dozorčí rady o tom v pondělí rozhodlo představenstvo podniku, sdělil v úterý mluvčí podniku Jiří Štábl.

V souvislosti s problémy kolem karty opencard zvažuje Praha rozšíření sporné smlouvy s Erikou o elektronické jízdné. Nápad ale vyvolal bouřlivé reakce. Firma Erika totiž vznikla transformací firmy Crowsnest, kterou v souvislosti se zakázkami pro dopravní podnik vyšetřuje policie.

Rozšíření smlouvy s Erikou odmítá Trojkoalice, která Praze vládne spolu s ČSSD a ANO. „Smlouvu považuji za nevýhodnou. Je uzavřena na deset let, což je v oblasti elektronických služeb velmi dlouhá doba, na elektronický nákup jízdenek má firma monopol a marže z prodaných jízdenek dosahuje i po snížení téměř 25 procent,“ řekla členka dozorčí rady dopravního podniku a zastupitelka Petra Kolínská 

Výpověď smlouvy je nemožná

Smlouvu podle Kolínské uzavřelo někdejší vedení podniku na základě pilotního provozu bez otevřené soutěže a za podmínek, které prověřuje policie. „V souvislosti s původním kontraktem bylo zahájeno trestní stíhání více než desítky lidí, včetně někdejšího ředitele podniku Martina Dvořáka. Přesto firma s neprůhlednou vlastnickou strukturou získala od roku 2007 za sms jízdenky již téměř tři čtvrtě miliardy a i nadále ji Pražané odvádějí každoročně přes 100 milionů,“ tvrdí Kolínská. Výpověď smlouvy je prý ale téměř nemožná.

Praha má řadu měsíců problémy s kartou opencard, která slouží především jako tramvajenka. Primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) nedávno uvedla, že město pracuje na rozšíření služeb o aplikaci pro chytré mobilní telefony, jejímž prostřednictvím by bylo možné platit jízdné v MHD. V té souvislosti zmínila možné rozšíření smlouvy s firmou Erika.

Aplikace pro takzvané chytré telefony by podle dřívějšího vyjádření primátorky měla být přechodnou alternativou ke kartě opencard a k papírovým kuponům. Cestující si tak bude moci zakoupit jízdné a v MHD se místo karty nebo kuponu prokazovat mobilním telefonem.

Dopravní podnik se vyrovnává s řadou problematických a nevýhodných smluv z minulosti. Některé prověřuje policie.

Vyjádření společnosti Erika:

Společnost Erika není „firma s neprůhlednou vlastnickou strukturou“. Vlastníkem společnosti je Pavel Zákravský. Také v minulosti, před koupí společnosti Erika Pavlem Zákravským, bylo možné akcionáře Eriky zjistit z účetních závěrek, které byly zveřejňovány ve sbírce listin obchodního rejstříku.

Marže 25 % z prodeje SMS jízdenek, kterou paní Kolínská uvádí, tvoří odměnu pro mobilní operátory a provozovatele služby. Významnou část této marže přitom získává mobilní operátor. Skutečná marže společnosti Erika je v řádu jednotek procentních bodů. Zmiňování výše marže bez uvedení faktu, že velká část této marže tvoří odměnu pro mobilního operátora, vytváří dojem, že celá výše marže směřuje do společnosti Erika a tím dochází k matení veřejnosti. Není tedy pravda, že „firma s neprůhlednou vlastnickou strukturou získala od roku 2007 za SMS jízdenky již téměř tři čtvrtě miliardy“. V letech 2007 - 2015 činila odměna naší společnosti za poskytované služby cca 750 mil. Kč, ze které jsme ale více než 2/3 zaplatili mobilním operátorům.“

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.