4. prosince 2009 13:11 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy dokoupí další Elefanty za 3,3 miliardy, nahrazují soupravy z 60. let

České dráhy nakupují nové pantografy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy nakupují nové pantografy. | foto: Škoda Holding

PRAHA České dráhy pokračují v obnově vozového parku. Nejnověji podnik uzavřel smlouvu na dodávku 15 nových elektrických vlaků City Elefant v celkové hodnotě 3,3 miliardy korun.

Společnost Škoda Vagonka bude soupravy dodávat od léta příštího roku do prosince 2011. Informoval o tom mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Pantograf - ilustrační foto.Nová série elektrických jednotek by měla definitivně vytlačit z Prahy a Středočeského kraje desítky let staré pantografy. Vlaky posílí také příměstskou dopravu na Ostravsku a budou zajíždět i do dalších regionů Čech a Moravy.

Moderní nízkopodlažní pantografy City Elefant dráhy provozují už několik let, do léta příštího roku jich budou mít z předchozích zakázek za 13 miliard korun celkem 60. Po ukončení aktuálně uzavřeného kontraktu jich bude 75.

S ohledem na desítky provozovaných Elefantů dráhy zadaly podle Štáhlavského novou zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění. "Jde o zachování kompatibility s provozovanými soupravami, zajištění jednotnosti při údržbě a zamezení různorodosti v oblasti náhradních dílů. To umožňuje maximálně snížit náklady na provoz a údržbu nových vlaků a zajistit jejich maximální provozní využití," uvedl mluvčí.

Zastaralý vozový park patří k největším problémům Českých drah. K nejstarším patří právě pražské pantografy, z nichž řada z nich pamatuje 60. léta.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.