31. března 2016 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy hledají lokomotivy na desetiletý pronájem. Potřebují náhradu za Škodu

Lokomotiva 109 E | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lokomotiva 109 E | foto: Škoda Transportation

PRAHA Řídící výbor Českých drah schválil vypsání soutěže na desetiletý pronájem deseti lokomotiv. Předpokládaná hodnota přesahuje miliardu korun. Lokomotivy mají v první řadě tahat expresy mezi Prahou a Hamburkem, kde drahám selhal plán s nasazením mašin od Škody Transportation.

Dráhy potřebují třísystémové stroje pro rychlost až 200 kilometrů v hodině, aby mohly plnit smlouvu s německými drahami Deutsche Bahn. Deníku E15 to potvrdil mluvčí ČD Radek Joklík.

Německý dopravce zaštítěný sankční hrozbou tlačí na to, aby hamburské expresy jezdily už od prosince bez přepřahání.

V úvahu tak připadá především pronájem strojů Siemens Vectron, které mohou jezdit v Evropě bez omezení. Požadavky by zřejmě splnily i starší lokomotivy Taurus, taktéž od Siemensu.

Pronájmem mimo jiné řeší potíže, které vznikly spoluprací se Škodou Transportation. Vlaky do Hamburku měla tahat nová plzeňská lokomotiva 109E, kvůli které dráhy už loni prohrály se Škodou miliardovou arbitráž. Stroj ale navíc dodnes nemůže v Německu jezdit rychlostí 200 kilometrů v hodině, nýbrž pouze 120 kilometrů v hodině.

Lokomotiva Škoda 109E
Nová lokomotiva Škoda 109e poprvé táhne osobní vlak.
ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz