Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy koupí nové pantografy za 2,5 miliardy. Opět od Škody

Vizualizace nových jednopodlažních pantografů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace nových jednopodlažních pantografů. | foto: České dráhy

PRAHA Škoda Vagonka dodá Českým drahám celkem 19 nových jednopodlažních pantografů, sdělil dnes mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Celková hodnota kontraktu je přibližně 2,5 miliardy korun. Na 40 procent z této částky drahám přispěje Evropská unie z regionálních operačních programů.

První soupravy by výrobce měl dodat v polovině roku 2012, do jara 2014 by měly být dodány všechny vozy. Cestující se s nimi budou moci setkat v Ústeckém, Pardubickém, Královéhradeckém, Olomouckém a Jihočeském kraji.

Interiér nových jednopodlažních pantografů.

Škoda Vagonka zakázku získala na základě otevřeného zadávacího řízení. Z 19 nových souprav bude 15 třívozových a čtyři jednotky se dvěma vozy. Všechny soupravy jsou podle Šťáhlavského nízkopodlažní. Bezbariérovost alespoň u jednoho vozu vlakové soupravy u nově pořizovaných vozidel požaduje nařízení vlády schválené minulý týden. Vozy budou klimatizované a vybavené audiovizuálním systémem pro snadnou orientaci cestujících.

České dráhy v uplynulém roce uzavřely několik kontraktů na nákup nových regionálních vlaků. Jde o dodávku celkem 33 motorových vozů RegoShuttle RS1 od společnosti Stadler Pankow v hodnotě přibližně 1,8 miliardy Kč, dodávku osmi dvoupodlažních jednotek od Škoda Vagonka za zhruba 1,75 miliardy Kč a připravuje se podpis kontraktu s polskou společností PESA na dodávku 31 dvoudílných motorových jednotek za dvě miliardy Kč.

Interiér nových jednopodlažních pantografů.

Podle dřívějšího odhadu Českých drah společnost v loňském roce za modernizaci vozidel utratila 5,6 miliardy korun. Pro letošní rok plánuje do obnovy investovat minimálně 7,1 miliardy Kč. Rozsah investic by se však mohl zvýšit až na 8,6 miliardy korun, pokud si ČD zajistí financování nových projektů a dostanou k nim souhlas od představenstva firmy.

Modernizaci vozového parku Českých drah umožnily dlouhodobé smlouvy o provozu osobní dopravy z roku 2009 a souvisí s očekávaným nástupem konkurence na železnici.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!