29. dubna 2011 20:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy letos odstaví 'zamračené' i 'brejlovce'

Bardotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bardotka | foto: ČD

PRAHA České dráhy ukončí v prosinci nasazování legendárních dieselových lokomotiv řady 749, kterým železničáři i fanoušci důvěrně říkají "zamračené" nebo "bardotky". Posledních 27 provozuschopných lokomotiv postupně přejde do zálohy a při první větší závadě zřejmě půjdou stroje do šrotu.

Potvrdil to mluvčí ČD Radek Joklík. V prosinci skončí svou čtyřicetiletou službu i celá první generace "brejlovců", označovaná řadou 750.

Motorová lokomotiva

Podle dostupných údajů mají České dráhy ještě 27 provozuschopných "zamračených" a 17 "brejlovců". "Jízdní řád 2012 je teprve v přípravě a může dojít ještě k různým změnám, ale skutečně už neplánujeme turnusový traťový provoz řad 749 a 750," řekl Joklík.

Čtěte také:

Většina "brejlovců" projde celkovou modernizací za 924 milionů korun, na jejímž konci bude 19 nových lokomotiv. "Bardotky" by měly od zimy sloužit už jen jako záložní a ČD je budou zřejmě odprodávat. "Budou odstaveny do zálohy a pokud na nich dojde k závadě, která povede k neprovozuschopnosti, budou určeny k rozložení," dodal Joklík.

Kupte si lokomotivu
O řadu z nich mají zájem muzejní spolky, které teď s ČD jednají o jejich odprodeji. Cena se pohybuje v řádu stovek tisíc korun za provozuschopnou lokomotivu. Několik muzejních strojů si plánují ponechat i ČD. Okolo posledních tratí, kde vyřazované lokomotivy ještě jezdí, se teď o víkendech houfují desítky fanoušků z celé Evropy.

Pohled z kabiny dieselové lokomotivy

"Zamračené" si tehdejší ČSD objednaly v první polovině 60. let, aby nahradily parní lokomotivy. Lokomotivka ČKD jich do roku 1971 vyrobila celkem 312 a na jejich základě vyvinula i druhý typ, snad ještě populárnějšího "brejlovce", který se krom karoserie v podstatě liší jen typem použitého motoru; stošedesátilitrový šestiválec nahradil modernější dvanáctiválec.

O lokomotivách více:


První generace se vyráběla až do roku 1977 a čítala celkem 408 lokomotiv. S druhou, mnohem menší a výrazně inovovanou sérií z konce 70. let ještě ČD počítají, ale lokomotivy postupně podrobují velkým úpravám.

Éra velkých dieselů z ČKD končí
V podstatě tím končí éra velkých dieselových lokomotiv z produkce socialistického ČKD v osobní dopravě. Zhruba 50 lokomotiv obou typů má ještě ČD Cargo a další menší dopravci, ale využívají je už spíše jen sporadicky. O jejich budoucnosti se zatím ještě nerozhodlo, řekl mluvčí nákladního dopravce Roman Jandík.

Motorová lokomotiva

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.