4. června 2009 11:35, aktualizováno  13:35 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy na léto zlevňují, chtějí prý pomoci lidem v krizi

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Vladislav GalgonekČTK

PRAHA České dráhy na léto zlevní většinu jízdenek. Na tiskové konferenci dnes představily takzvanou protikrizovou nabídku, v rámci které se vrátí o prázdninách k loňským tarifům a sníží cenu síťových jízdenek v krajích. "Když nemají lidé na zahraniční dovolenou, umožníme jim levněji cestovat doma," uvedl vedoucí oddělení cenotvorby Tomáš Čech.

Dráhy tak podle něj posílí svou pozici na trhu a pomůžou podnikatelům v krajích.  Naopak tradičních letních slev se nedočkají mladí lidé do 26 let.

V rámci takzvané protikrizové nabídky se dráhy vrátí k loňským nižším tarifům a sníží cenu síťových jízdenek v krajích. Aktuální letní nabídka není údajně zaměřena jen na jednu věkovou skupinu. Mladí lidé tak letos nebudou moci využívat obvyklou padesátiprocentní slevu Léto 26.

Mladí budou moci údajně využít slev jako ostatní cestující. "Když nemají lidé na zahraniční dovolenou, umožníme jim levněji cestovat doma," uvedl vedoucí oddělení cenotvorby Tomáš Čech. Dráhy tak podle něj posílí svou pozici na trhu a pomůžou podnikatelům v krajích. Čech dodal, že dráhy využívají výhod síťového dopravce "ve chvíli, kdy je národu nejhůř".

Od 21. června do 22. září se cena vnitrostátních jízdenek mezi konkrétními stanicemi sníží na loňskou cenu, která byla o dvě koruny nižší. Víkendová skupinová jízdenka SONE+ bude platit i ve všední den a síťová krajská jízdenka RegioNet zlevní ze 150 korun na 99 korun. Podle Čecha je SONE+ nejoblíbenější turistickou jízdenkou.

Další tarifní změna se týká pendolin na trase Praha - Brno. Dráhy nejsou spokojené s jejich vytížeností, u poloviny všech jízdenek proto klesne cena místenky na nulu, místenka ovšem bude i nadále povinná. Dnes stojí místenka 200 korun, pro držitele zákaznické karty 100 korun.

Vlaky Českých drah loni přepravily 175,2 milionu cestujících, což je o téměř sedm milionů méně než v roce 2007. Největší úbytek připadá právě na regionální vlaky. Loni v prosinci dráhy většinu jízdenek zdražily.

Změny tarifu mají platit od 21. června. Kromě toho se od 14. června mírně změní jízdní řády. ČD zavedou například nový spoj na sever Moravy a do Slezska. Páteční posilové pendolino z Prahy bude nově zajíždět až do Třince, dosud jezdí nejdále do Bohumína.

ČTK