9. února 2011 16:56 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy nakoupí polské motoráky. O čtvrtinu levněji, než čekaly

Soupravy ATR 220 z polské Pesy  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soupravy ATR 220 z polské Pesy |

PRAHA Vítězem soutěže Českých drah na dodávku 31 motorových vozů se stala polská společnost Pesa Bydgoszcz. Dráhy za soupravy bez daně zaplatí 1,988 miliardy korun, což je o čtvrtinu méně, než odhadovaly při vyhlášení soutěže.

Informuje o tom server iDNES.cz. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského je kontrakt před podepsáním konečné smlouvy. "V současné době probíhají procedury před podpisem smlouvy, například kontrola regionálními radami," řekl Štáhlavský. Na nákup z velké části půjdou peníze z Evropské unie.

Soupravy ATR 220 z polské Pesy

Jedna souprava pro 120 lidí od polského výrobce vyjde na zhruba 64 milionů korun. Všechny soupravy mají být uvedeny do provozu na regionálních tratích do 28 měsíců od podpisu, tedy do léta 2013.

Soupravy ATR 220 z polské Pesy

Jde o první velký kontrakt mezi Českými drahami a polskými výrobci vlaků. Do soutěže se hlásila ještě slovenská ŽOS Vrútky s výrazně vyšší cenou přes 2,6 miliardy korun.

Soupravy ATR 220 z polské Pesy

Nové jednotky budou vycházet z motorových souprav ATR 220, které jezdí například v Itálii. Pro ČD projdou zřejmě ještě mírnou modernizací, uvedl iDNES.cz.

Obnova zastaralého vozového parku je prioritou vedení ČD. Loni dráhy uzavřely zakázky na dodávky a modernizaci vlaků za bezmála deset miliard korun, což znamená nejrozsáhlejší obnovu vozového parku v historii společnosti. Od začátku loňského roku České dráhy přikročily i k obnově vozů určených pro dálkovou přepravu.

Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.