Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy odškodní cestující. Za zpoždění i nekvalitní služby

Pendolino - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pendolino - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA České dráhy budou od 20. září platit pasažérům vlaků SuperCity, EuroCity a InterCity odškodné tehdy, pokud bude mít vlak vinou drah zpoždění nebo nesplní požadavky na kvalitu, například nebude fungovat klimatizace.

Kvůli výlukám na trati, například při nehodách, povodních či vichřicích, ČD toto odškodné platit nebudou. Informuje o tom server iDnes.cz.

Nejrychleji ke kompenzaci přijdou cestující vlaků SuperCity, tedy pendolin. Stokorunu získají už za půlhodinové meškání. U vlaků EC/IC bude mít pasažér nárok na slevu při nejméně hodinovém zpoždění. Pro cestujícího to bude znamenat kompenzaci 50 korun, při dvojnásobném zpoždění stokorunu.

Kdy je odškodné povinné?

Odškodné za zpoždění je už několik let povinné u leteckých dopravců, ti musí podle evropské směrnice platit cestujícím občerstvení. V autobusové dopravě je u v Česku stále spíše výjimkou. Například Student Agency ale automaticky při více než hodinovém zpoždění vrací polovinu jízdného.

"O odškodné budou moci žádat cestující s jízdenkami v hodnotě nad 300 Kč na osobu, cestující s Kilometrickou bankou s odpočtem nejméně 300 km na osobu, držitelé síťových jízdenek In-gold a In-gold Bussines," vysvětlil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Nově lidé budou mít i slevu za nepohodlí způsobené mimořádnou závadou. U pendolin dostanou zpět plnou cenu místenky v případě nasazení náhradní soupravy. U všech vlaků dostanou 100 korun za nefunkční klimatizaci v létě nebo za nefunkční topení v zimě, píše server.

Odškodnění získají jen cestující za zpoždění způsobené Českými drahami. Například za výluky lidé nedostanou nic. "Kompenzovat tak nebude možné například zdržení vlaku ze zahraničí, zpoždění způsobená zásahem takzvané vyšší moci, jako jsou nehody, usmrcení osob v kolejišti, vichřice a povodně," řekl iDnes.cz Štáhlavský.

Proplácení nákladů za taxík
Všichni cestující bez ohledu na typ vlaku mohou využít i novinku pro případ ujetí posledního přípoje. Dráhy garantují zajištění dopravy do cílové stanice náhradním vlakovým spojem, autobusem nebo i spojem jiného dopravce.

"V takovém případě České dráhy následně proplatí náklady za cestu s jiným dopravcem. V mimořádných případech tak budou moci cestující dojet do svého cíle i taxíkem," upřesnil Štáhlavský.

Čtěte více:

Šťáhlavský zdůraznil, že novinka není reakcí na platnou evropskou vyhlášku, která přikazuje železničním dopravcům vyplácet kompenzaci za zpoždění v mezinárodní dopravě. "Není to reakce na tuto vyhlášku, u ní je ve vnitrostátní dopravě pětiletý odklad. Je to příprava na konkurenční prostředí," vysvětlil.

Podle zákona dosud nemají dráhy povinnost odškodňovat lidi ve vnitrostátní dopravě. V mezinárodní dopravě jsou kompenzace vyšší: za zpoždění musí dráhy vyplatit nejméně čtvrtinu ceny jízdenky, která stojí nejméně 16 euro (zhruba 400 korun).

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...