4. listopadu 2010 16:13 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy podstatně zdražují oblíbenou víkendovou jízdenku SONE+

Cestování vlakem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestování vlakem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Dvanáctého prosince začíná platit nový jizdní řád Českých drah. Přestože se v souvislosti s novým grafikonem neočekávají žádné podstatnější změny, víkendoví cestující si podstatně připlatí. Dráhy totiž zdražují oblíbenou a hojně využívanou jízdenku SONE+. Ta je výhodná zejména pro rodiny s dětmi.

Informoval to server iDnes.cz. Za 450 korun mohli až doposud dva dospělí a tři děti jezdit po síti ČD ve všech spojích po celý víkendový den. Nově vyjde tato jízdenka na 550 Kč.

"K této změně skutečně dojde, plošné zdražování jízdného se však nechystá," řekl serveru mluvčí drah Radek Joklík. SONE+ by nově měla platit nejen o víkendech, ale také ve státní svátky.

Změny se dotknou také levnější varianty jízdenky SONE+, která stojí 150 korun a cestovat je s ní možné pouze v osobních a spěšných vlacích. Od 12. prosince tato jízdenka v současné podobě skončí a nahradí ji lístky, které umožní cestování v rámci jednoho kraje, uvedl iDnes. Jejich cena, kterou dráhy zatím nesdělily, se bude lišit podle velikosti kraje.

Na 22procentní zdražení jízdenky SONE+ doplatí podle serveru zejména cestující na delších trasách, kteří ji využívali například při dojíždění za prací či studiem do hlavního města.

Dráhy v posledních letech citelně omezují nabídky, které umožňují výrazně levnější cestování než při využití zákaznického jízdného. Mezi lety 2007 a 2008 postupně zdražila kilometrická banka z 1400 na 2000 Kč. Loni pak stouply ceny jízdenek eLiška, které umožňují levnější cestování mezi vybranými městy. Dříve stály 160 korun bez ohledu na délku cesty, nyní už jejich cena zohledňuje vzdálenost. Na delších trasách tak jejich ceny výrazně vzrostly.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!