Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy pokračují v novinkách: po ženských kupé "nízkonákladovka"

Žena ve vlaku - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena ve vlaku - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Po kontroverzních debatách o zavedení samostatných kupé pro ženy přišly České dráhy s další novinkou. Chtějí založit nízkonákladovou společnost a prorazit s ní i do sousedních zemí.

Nová firma by vozila zákazníky pod jiným logem. Dráhy by s ní šly do soutěží nejen v Česku, ale hlavně na polský, slovenský, rakouský a německý trh. O záměru Českých drah informovala Mladá fronta Dnes (MfD).

Konkurenční výhody "nízkonákladovky" ČD

Nová společnost by měla být schopna v soutěžích podat nabídky levnější až o 30 procent oproti konkurenci. Náklady by mohla oproti drahám snížit např. rozdílnými platy či menšími náklady na administrativu. To se ale podle MfD nelíbí odborářům. Ti mají obavy, že v nové firmě nebude platit kolektivní smlouva drah. Zaměstnanci převedení pod novou firmu by tak ztratili dosavadní výhody a "jistoty".

Definitivní rozhodnutí o vzniku nové firmy zatím nepadlo. "Vznik specializované dceřiné společnosti může být jedním z řešení úspěšného rozvoje firmy, jak dokazují zahraniční zkušenosti," uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Podle informací MfD by nově založená firma měla exkluzivitu za České dráhy pro soutěže na českém trhu. "Je zvažována možnost založení akciové společnosti, která předpokládá majetkový podíl ČD a majetkový podíl soukromého partnera," píše se ve zprávě.

Poslední novinky Českých drah

Smlouva roku: Railjety

Za 16 luxusních vlakových souprav Railjet od společnosti Siemens zaplatí ČD skoro 5 miliard. Soupravy zvýší komfort cestování na mezinárodních trasách do Rakouska a Německa i mezi velkými městy v Česku, například mezi Prahou, Brnem, Ústím nad Labem, Pardubicemi. Siemens dodá nové soupravy v letech 2013 a 2014. Mají kapacitu 400 míst a můžou jet maximální rychlostí 230 km/h. Novými soupravami budou dráhy konkurovat žlutým vlakům RegioJet Radima Jančury a LeoExpressu, který koncem roku vyjede na trase Praha-Vídeň.

Automaty na jízdenky nové generace

V následujících dvou letech plánují ČD na 80 nejvýznamnějších stanicích zavést 340 samoobslužných automatů s dotykovým displejem. Klasické pokladny ale zatím nevymizí. Jízdenky na mezinárodní spoje si cestující budou kupovat stále postaru. Část automatů uvedou dráhy do provozu v polovině příštího roku.

Tiché zóny ve vagonech

Tiché oddíly zavedly dráhy ve vlacích SuperCity v polovině ľistopadu. V každé soupravě fungují dva "klidové" vagony. Cestující, kteří vstupují do tiché zóny, si musí vypnout vyzvánění na mobilech, zdržet se se halasných hovorů a poslechu hlasité hudby.

Výměna tiskáren a aztécký kód proti falšování jízdenek

ČD vymění staré rachotící jehličkové tiskárny na osobních pokladnách za nové, méně hlučnější. Za výměnu zaplatí 20 milionů. Nové tiskárny jsou zatím ve zkušebním provozu, vyměňovat by je dráhy měly koncem tohoto a začátkem příštího roku. Zároveň s tiskárnami se změní i podoba jízdenek. Jako ochrana proti padělání se na nich objeví  tzv. aztécký kód.

Kupé pro ženy

Zavedení speciálních kupé jen pro ženy je zřejmě nejkontroverznější novinkou Českých drah. Dráhy ji zatím testují na několika vybraných spojích. Inspirovaly se v Rakousku, kde se nápad osvědčil. Původním záměrem dopravce byla snaha zvýšit bezpečnost svých ženských cestujících, novinka má nicméně i řadu odpůrců. Unie otců dokonce na dráhy podala trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu proti lidskosti.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies
SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies

Soutěžní kalendář s Canpol babies. Vyhrajte výbavičku do porodnice a další důležité potřeby pro sebe i vaše miminko.