Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy přejdou na nové termo jízdenky. Nakoupí tisíce tiskáren

Nové jízdenky Českých drah. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové jízdenky Českých drah. | foto: Želpage - Michal Jaroš

PRAHA Cestování po železnici čeká po nedávném vstupu první konkurence další podstatná změna. České dráhy totiž chystají kompletní obměnu tiskáren na svých pokladnách. Cestující tak už zanedlouho budou dostávat zcela nové jízdní doklady, které budou vytištěné na termopapíře a budou obsahovat "aztécký" 2D kód, který prakticky znemožní jejich falšování.

Změna souvisí především s výměnou deset let starých jehličkových tiskáren, jejichž údržba je kvůli jejich zastaralosti pro dráhy značně nákladná. ČD navíc musí do jízdenek na základě mezinárodních dohod aplikovat nový "aztécký" 2D kód, který staré tiskárny nedokáží vytisknout.

Projekt výměny všech tiskáren v síti ČD bude stát zhruba 20 milionů korun. "Musíme si ale uvědomit, že tento krok by ČD musely stejně učinit vzhledem k ukončené životnosti stávajících tiskáren," uvedl pro Lidovky.cz mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Jízdenky Českých drah

Současné jízdenky Českých drah

Hlavní změna spočívá v přechodu na termotisk. Jízdenky tak budou vypadat podobně, jako účtenky ze supermarketů. Dráhy už tento způsob tisku využívaly, zatím však pouze v prodejních automatech nebo v mobilních pokladnách, které u sebe nosí průvodčí. Cestující si však budou muset dát pozor, aby na jízdenku nepoložili například kelímek s kávou. Termopapír totiž při vyšší teplotě zčerná.

Jak budou jízdenky vypadat?

Vnitrostátní jízdenky budou o dva centimetry delší, než ty prodávané v současnosti v automatech. Aztécký kód, který budou průvodčí kontrolovat pomocí mobilních čteček, bude mimo jiné i výrazným ochranným prvkem. Podle drah tak bude prakticky nemožné jízdní doklady padělat tiskem doma.

"Tento kód je běžně používán v zahraničí a vychází ze standardů mezinárodní organizace UIC a s kterým se již cestující mohli setkat u ČD při nákupu jízdních dokladů na eShopu ČD," uvedl Šťáhlavský. 

V Praze se už testuje

V současné době se testuje v Praze na Hlavním nádraží mezinárodní tiskárna, která dokáže tisknout vnitrostátní i mezinárodní jízdenky zároveň s cestovními informacemi pro zákazníky.

ČTĚTE TAKÉ:

Testovaná termotiskárna je podle ČD až o 2/3 lacinější než dosud používaná jehličková. "Osvědčí-li se tyto tiskárny jak v mezinárodních, tak i ve vnitrostátních pokladnách, pak ČD přistoupí koncem tohoto roku a začátkem příštího k nahrazení všech stávajících tiskáren," sdělil Šťáhlavský.

Pokladny se "odhluční"

Pro cestující by tato změna měla především přinést urychlení odbavení. Termotisk je totiž mnohem rychlejší. Druhotným efektem je úspora místa v pokladnách a zároveň "odhlučnění". Nové tiskárny jsou totiž mnohem menší a tišší než ty stávající.

Podle Šťáhlavského jsou ČD v tomto směru vlajkovou lodí ze zemí bývalého východu. "V poslední době se o své zkušenosti dělíme zejména se železnicemi slovenské republiky," uzavírá Šťáhlavský.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVASCRIPT DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč