16. září 2009 10:28 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy přestanou posílat pendolina do Bratislavy, byla drahá a nevytížená

Pendolino - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pendolino - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

České rychlovlaky pendolino od prosince nebudou jezdit do Bratislavy. Nahradí je obyčejnými vlaky EuroCity. Píše o tom dnes slovenský list Pravda, podle kterého chtějí České dráhy soupravu využít na jiné trase. Pendolina, která jezdila na lince Slovenská strela, na Slovensku skončí po třech letech.

Za vlak EuroCity zaplatí cestující méně, protože si nebudou muset kupovat speciální místenku za sedm eur (zhruba 180 Kč). Zároveň však cesta mezi českým a slovenským hlavním městem bude trvat delší dobu. Pendolino z Bratislavy do Prahy jede méně než čtyři hodiny, nově to bude zhruba o 20 minut více, uvedla Pravda.

"Zahraniční železnice z Rakouska a Německa nás požádaly, abychom spojili Slovenskou strelu a jeden z vlaků EuroCity, který jezdil z Vídně přes Břeclav do Prahy a dále do Berlína. Pendolino připojení vozů technicky neumožňuje, proto budou vlaky nahrazené klasickými vagóny kvality EuroCity," řekl listu mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Slovenské železnice zase tvrdí, že spoj nebyl využívaný tak, jak si to představovaly. "Vlak nebyl obsazený tak, jak se očekávalo, měl vysoké náklady na provoz," řekl mluvčí Železniční společnosti Slovensko Miloš Čikovský.

Slovenská strela podle aktuálního jízdního řádu vyjíždí z Bratislavy do Prahy v 5:39. Z české metropole zpět na Slovensko se vrací v 18:23.


ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)