31. července 2011 16:01 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy prodají pět tisíc budov. Jsou k ničemu

Hlavní nádraží v Mladé Boleslavi.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní nádraží v Mladé Boleslavi. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Skladiště, vodárenské věže, rekreační objekty, ale i zbytné činžáky v centrech měst. Nabídka nemovitostí Českých drah je skutečně pestrá. Seznam čítá 5200 budov, z nichž ani jednu dráhy nepotřebují k provozu. Podle propočtů největšího českého dopravce má ČD zhruba čtyřikrát více budov, než skutečně využije.

"Potřebujeme 1243 nádražních budov, ve kterých poskytujeme služby cestujícím. K tomu se přidá možná několik desítek strategických objektů, kde sídlí naše jednotlivé výkonné složky. Nic víc," tvrdí mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Hlavním důvodem tohoto značného přebytku je samotný vývoj železnice. "Na nádraží pracovala celá řada profesí a všichni ti lidé tam i bydleli. Výpravní budova byla proto koncipovaná tak, aby se tam vešly služební byty.

Čtěte více o změnách nádraží:

V těch už nyní většinou nikdo nebydlí, zejí prázdnotou," říká znalec železniční historie Tomáš Gál. A to je jen zlomek nepotřebných prostor.

S koncem parního provozu zůstaly na řadě nádraží nevyužívané vodárny, které tu byly kvůli tomu, aby doplňovaly vodu do lokomotiv. "Stejné je to se stavědly, která osiřela s automatizací výhybek. Chátrají i prázdné sklady, protože zboží se nyní vozí téměř výhradně po silnici," dodává Gál.

Mělo se prodávat už mnohem dříve...

Dráhy si ale za přebytek majetku mohou i samy. S prodejem nepotřebných objektů totiž značně zaspaly. "Mělo se prodávat už mnohem dříve. Kdykoli se ukázalo, že jsou některé budovy nepotřebné, okamžitě se měly nabídnout.

O PRODEJI:

Podle statistik dopravce je nyní demoliční výměr vydán na 1250 objektů. A dráhy nabízejí k prodeji majetek v hodnotě více než jedné miliardy korun.

Teď už je mnohdy pozdě. Jsme v situaci, kdy jsou některé objekty v takovém stavu, že jsou prakticky neprodejné," říká k tomu ředitel pražského oddělení regionální správy majetku ČD Jan Skalický.

Chtěly by ho prodat do tří let. V záloze mají však ještě nemovitosti za deset miliard korun. Kolik na nich skutečně utrží, záleží jen na poptávce. Zájem není malý.

Například v loňském roce ČD na prodejích vydělaly přibližně 390 milionů korun. "Mezi zájemci o koupi jsou často podnikatelé či další lidé, kteří jsou u nás zatím v nájmu," vyjmenovává Joklík.

Budovu získá ten, který ve výběrovém řízení či otevřené veřejné obchodní soutěži nabídne nejvíce peněz.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!