12. října 2009 10:43 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy se opět pokusí zbavit paláce v centru Prahy, vypíší výběrové řízení

Plakáty oznamují, že palác Českých drah v Hybernské ulici v Praze jde do dražby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plakáty oznamují, že palác Českých drah v Hybernské ulici v Praze jde do dražby. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA České dráhy vyhlásily výběrové řízení, ve kterém hledají kupce Sweerts-Šporkovského paláce v pražské Hybernské ulici. Inzeráty vyšly dnes v tisku. Podle mluvčího podniku Petra Šťáhlavského se vedení rozhodlo pro tendr poté, co se ani napotřetí nepovedlo prodat palác v dražbě.

"Cílem je palác prodat a samozřejmě prodat za co nejvyšší cenu," uvedl Šťáhlavský, představy Českých drah o výnosu z transakce nesdělil. Nejzazším termínem pro podání nabídek je 16. listopad.

Sweerts-Šporkovský palác

Byl postaven v letech 1725 až 1789. V poslední době byl celý využíván jako kancelářská budova; sídlily zde některé součásti a dceřiné společnosti Českých drah jako ČD Reality nebo ČD Travel. Nyní je prázdný.

České dráhy podle vyjádření mluvčího palác nepotřebují, od loňského léta se ho proto pokusily třikrát prodat v dražbě. V první aukci bylo minimální podání půl miliardy, při dalších pak 350 milionů korun. Minimální částku nikdo nenabídl.

Palác v Hybernské není první nemovitostí, které se dráhy zbavují. V minulosti prodaly jako nepotřebné třeba nádraží Plzeň - Jižní předměstí (za 4,6 milionu Kč), nádraží Vyšehrad v Praze (42,5 milionu Kč) nebo část nákladového nádraží na Žižkově (136 milionů Kč).

Dráhy z prodeje majetku v minulosti hradily ztráty z osobní dopravy.

Lidovky.cz, ČTK