9. července 2009 15:42 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy se snaží dohnat Evropu: nabídnou více vozů se zásuvkami

České dráhy představily nový vzhled interiéru vagonů první třídy. Rekonstrukcí vnitřku prošel klasický rychlíkový vagon, prototyp by mělo do konce pololetí následovat dalších deset vozů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy představily nový vzhled interiéru vagonů první třídy. Rekonstrukcí vnitřku prošel klasický rychlíkový vagon, prototyp by mělo do konce pololetí následovat dalších deset vozů. | foto: ČTK

PRAHA České dráhy chtějí zvýšit počet vagonů s elektrickými zásuvkami. Od prosince budou zásuvkou vybaveny všechny vagony první třídy ve vlacích EuroCity, více zásuvek s napětím 230 voltů chce podnik nabídnout také ve vozech druhé třídy.

Zásuvky jsou běžné například v první třídě pendolina a pantografů CityElefant, ve vlacích vyšší kvality InterCity a EuroCity je cestující naleznou v 36 vagonech první třídy. Nově se připojení k elektrické síti objeví v dalších devíti rekonstruovaných vagonech od společnosti Siemens.

"V současné době jsme se rozhodli osazovat zásuvky také do některých vozů druhé třídy. Jde například o druhou sérii moderních vozů Siemens, které využíváme pro vlaky EuroCity do Rakouska a Německa, nebo nově dodávané řídící vozy s oddíly první i druhé třídy," uvedl ředitel odboru kolejových vozidel Rostislav Novák.

U druhé třídy se zatím zásuvky vyskytují v 15 vagonech a v několika řídících vozech. Řídící vozy jsou zmodernizované vagony se stanovištěm pro strojvedoucího, který z něho může ovládat celý vlak, i když je hnací lokomotiva na druhé straně soupravy.

Na českém území jezdí také vagóny zahraničních železnic, které jsou vybaveny zásuvkami. Jsou to hlavně vozy německých, rakouských a slovenských drah zařazené do vlaků EuroCity. Poptávka po připojení k elektrické síti ve vlacích roste, neboť cestující s sebou stále častěji vozí přenosné počítače.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...