19. dubna 2010 13:04 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy si mnou ruce. Tržby jsou pětinásobné, sopka jim vydělá miliony

Pendolino | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pendolino | foto: ČTK

PRAHA České dráhy utržily od pátku kvůli zastavené letecké dopravě za jízdenky na mezinárodní spoje 20 milionů korun, což je pětkrát více než obvykle.

České dráhy od pátku do dnešního dne přepravily tisíce cestujícím místo letadel. Tržby v českých pokladnách, o které se podělí evropští železniční dopravci podle toho, jak cestující využili jejich spoje v rámci cesty po Evropě, byly téměř 5 x vyšší než v obvykle a překročily 20 mil. Kč. České dráhy o tom informovaly v tiskové zprávě.

Posílené soupravy

První posílené vlaky byly vypraveny již v pátek krátce po poledni. Postupně byly posíleny prakticky všechny mezistátní spoje ve směru na Berlín, Hamburk, Vídeň, Budapešť, Mnichov a Norimberk o jeden až tři vozy. Zvláštní posily byly vypraveny také u lůžkových expresů do Moskvy.

České dráhy budou posilovat dopravu v návaznosti na obnovení leteckého provozu do dnešního dne, návrat posilových vozů do depa očekáváme v průběhu úterý. Noční vlaky s povinou rezervací např. do Moskvy budou posilovány do středečního večera.

Dráhy jsou však však podle jejich mluvčího Petra Šťáhlavského připraveny v případě opětovného zhoršení situace a v případě opakovaného přerušení letecké dopravy znovu operativně zajistit posilování vlaků.

Pokladní vyhledávali spoje a prodávali jízdenky do destinací, kam není cestování vlakem obvyklé, např. do Kodaně a Stockholmu, Londýna, Paříže, Bruselu nebo Barcelony.

České dráhy operativně posílily vlaky a pokladny na pražském hlavním nádraží již v pátek dopoledne, po zveřejnění prvních informací o uzavření letového provozu. Poklady byly posíleny od pátku až do dnešního dne. Ve špičce byly otevřeny všechny pokladny, které jsou technicky vybaveny pro prodej mezistátních jízdenek.

Mimořádně byla otevřena také pobočka ČD Travel v prostorách ČD Centra, která odbavila další stovky cestujících. Doba odbavení jednotlivých klientů se však prodloužila. Pokladníci museli cestujícím pomoci s vyhledáním alternativních spojů za leteckou dopravu.

Protože řada navazujících západoevropských rychlovlaků vyžaduje povinou rezervaci místa a množství těchto spojů bylo vyprodáno, vyžadovala pomoc některým cestujícím více času. Pomoc jednomu klientu se tak mohla prodloužit až na 20 minut. Posílena byla také činnost call centra, kde jsme poskytovali informace o možných vlakových spojeních za odřeknuté lety.Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...