16. února 2010 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy si najmou soukromé ochranky na pomoc průvodčím

Dráhy testují ochrnaku ve vlacích (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dráhy testují ochrnaku ve vlacích (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA České dráhy od začátku února testují ve vlacích dvoučlenné týmy soukromé ochranky. Mají zasahovat proti zlodějům a pomáhat průvodčím. Dráhy dají ročně za služby bezpečnostních agentur desítky milionů korun.

Jak dnes sdělil mluvčí drah Ondřej Kubala, ostraha má například pomáhat průvodčím při zvládání podnapilých cestujících nebo bránit krádežím.

Pilotní provoz potrvá tři měsíce, během kterých chce podnik novinku
vyhodnotit. Zatím se podle Kubaly černí šerifové osvědčují. "Za první dva týdny měly tyto týmy ve vlacích už 32 zásahů. Naprostá většina z nich souvisela s vyloučením z přepravy cestujících, kteří odmítali zaplatit či kteří byli agresivní a chovali se nevhodně k ostatním," uvedl Kubala.

Hlídky se pohybují po celé železniční síti bez ohledu na denní dobu či druh vlaku. K vidění jsou v lokálních motorácích i mezinárodních expresech.

"Byli vybráni zvláště komunikativní jedinci, jejichž prvním úkolem je
cestujícím pomáhat. Nejsou to žádné mlátičky," uvedl Kubala.
Jedné cestující už prý při epileptickém záchvatu zachránili život. Kolik takových hlídek je ale mluvčí nesdělil, prý ze strategických důvodů.

Dráhy na službu nevypisovaly tendr, pouze rozšířily spolupráci s
agenturami, jejichž služeb již delší dobu využívají ve stanicích. Celkem je ostraha na 80 nádražích.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...